MP40, AGM
Automatic electric airsoft gun (AEG). Replica of model MP40. More
MP40, AGM
Automatic electric airsoft gun (AEG). Replica of model MP40 in full metal version with folding stock. The guns contain a metal gearbox with reinforced cylinder head, vacuum piston head and steel gears. The package includes a charger, battery 8.4V/1100mAh fast charger, cleaning rod and low-cap magazine 50 rounds of BBs.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product MP40, AGM can be found in the bookmarks.
Automatic electric airsoft gun (AEG). Replica of model MP40 in full metal version with folding stock. The guns contain a metal gearbox with reinforced cylinder head, vacuum piston head and steel gears. The package includes a charger, battery 8.4V/1100mAh fast charger, cleaning rod and low-cap magazine 50 rounds of BBs.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product MP40, AGM can be found in the bookmarks.
Parameters
| Notice | Battery and charger are included. |
|---|---|
| Weapon length | 835/620 mm |
| Weapon weight | 3 kg |
| Inner barrel length | 247 mm |
| Hop-Up type | adjustable hop-up |
| Recommended BBs | 0.12 - 0.20 g |
| Magazine capacity | 50 BB |
| Magazine type | low-cap |
| Recommended battery | Type Mini (8.4V) |
| Plug type | Tamiya Mini |
| Firing modes | safe/semi-auto/full-auto |
| Trigger switch | mechanical |
| Gearbox type | metal version MP40 |
| Bearings type | 6 mm, bushing, nylon |
| Motor variant | Short |
| AEG type | NBB |
| Blow Back | No |
| Caliber | 6 mm |
| Weapon range | 58 m |
| Muzzle velocity (measured) | 115 m/s [377 fps] |

















