VSR-10, wood, RIS rail, Cyma, CM.701C
Spring powered airsoft gun. Replica of model VSR-10 [CM.701C] in a plastic stock with a beautiful imitation of wood. The rifle is already fitted in the base RIS rail, which is suitable for mounting optical sights. More
VSR-10, wood, RIS rail, Cyma, CM.701C
Spring powered airsoft gun. Replica of model VSR-10 [CM.701C] in a plastic stock with a beautiful imitation of wood. Robust outer barrel. RIS rail on the upper part of bolt handle metal case is used to attach the mounting rings with optical sights. Adjustable hop-up system can be easily and quickly adjusted by small lever on the outside of the handguard. The package also includes speed loader, plastic cleaning rod to clean the barrel and magazine with a capacity of 55 BBs.
Warning: Internal weapon system is designed as in the case of branded sniper rifles VSR-10 from Tokyo Marui, so the same upgrade parts can also be used in the cheaper and popular Chinese copies.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product VSR-10, wood, RIS rail, Cyma, CM.701C can be found in the bookmarks.
Spring powered airsoft gun. Replica of model VSR-10 [CM.701C] in a plastic stock with a beautiful imitation of wood. Robust outer barrel. RIS rail on the upper part of bolt handle metal case is used to attach the mounting rings with optical sights. Adjustable hop-up system can be easily and quickly adjusted by small lever on the outside of the handguard. The package also includes speed loader, plastic cleaning rod to clean the barrel and magazine with a capacity of 55 BBs.
Warning: Internal weapon system is designed as in the case of branded sniper rifles VSR-10 from Tokyo Marui, so the same upgrade parts can also be used in the cheaper and popular Chinese copies.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product VSR-10, wood, RIS rail, Cyma, CM.701C can be found in the bookmarks.
Parameters
| Weapon length | 1075 mm |
|---|---|
| Weapon weight | 2,25 kg |
| Inner barrel length | 430 mm |
| Hop-Up type | adjustable hop-up |
| Recommended BBs | 0.30 - 0.32 - 0.36 g |
| Magazine capacity | 55 BB |
| Firing modes | safe/one-shot |
| Blow Back | No |
| Caliber | 6 mm |
| Weapon range | 75 m |
| Muzzle velocity (manufacturer) | 150 m/s [492 fps] |
| Muzzle velocity (measured) | 150 m/s [492 fps] |



















































