Enfield L85A2, STAR
Automatic electric airsoft gun (AEG). Replica of model Enfield L85A2 from STAR. More
Enfield L85A2, STAR
Assault Rifles Series L85 (also known under the name SA80) is among brands with a bad history. The first version of L85A1 had a very good shooting parameters and performance, but unfortunately, due to poor production quality and frequent unreliability became very unpopular. British arms factory, however, over time they developed a new version under the designation L85A2, which solved most of the problems of the original weapons and because of its precision and ergonomics over time found a place not only in the British Army, but also with other armies in the world. The gun has a detachable handle, which the original SUSAT sight can be mounted. This model is produced by STAR. It includes a plastic gearbox, High Torque Flat Motor and is presented in a nice plastic case. The gun is made mostly of metal (body, barrel, sights, grip, etc.), with plastic on the handguard and stock cheek pieces. Magazine, compatible with the types M16/M4/M15, mid-cap magazine for 130 rounds of BBs. The battery is placed in the handguard. The basic model has a very high standard muzzle velocity of about 130 m/s.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product Enfield L85A2, STAR can be found in the bookmarks.
Assault Rifles Series L85 (also known under the name SA80) is among brands with a bad history. The first version of L85A1 had a very good shooting parameters and performance, but unfortunately, due to poor production quality and frequent unreliability became very unpopular. British arms factory, however, over time they developed a new version under the designation L85A2, which solved most of the problems of the original weapons and because of its precision and ergonomics over time found a place not only in the British Army, but also with other armies in the world. The gun has a detachable handle, which the original SUSAT sight can be mounted. This model is produced by STAR. It includes a plastic gearbox, High Torque Flat Motor and is presented in a nice plastic case. The gun is made mostly of metal (body, barrel, sights, grip, etc.), with plastic on the handguard and stock cheek pieces. Magazine, compatible with the types M16/M4/M15, mid-cap magazine for 130 rounds of BBs. The battery is placed in the handguard. The basic model has a very high standard muzzle velocity of about 130 m/s.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product Enfield L85A2, STAR can be found in the bookmarks.
Parameters
| Notice | Battery and charger are not included. |
|---|---|
| Weapon length | 773 mm |
| Weapon weight | 3,9 kg |
| Inner barrel length | 470 mm |
| Hop-Up type | adjustable hop-up |
| Recommended BBs | 0.25 - 0.28 g |
| Magazine capacity | 130 BB |
| Magazine type | mid-cap |
| Recommended battery | Type M15/M4 (9.6V) |
| Plug type | Tamiya Mini |
| Firing modes | safe/semi-auto/full-auto |
| Trigger switch | mechanical |
| Gearbox type | Plastic STAR |
| Motor type | Hight Torque Flat Motor |
| Motor variant | Long |
| AEG type | NBB |
| Blow Back | No |
| Caliber | 6 mm |
| Weapon range | 65 m |
| Muzzle velocity (measured) | 130 m/s [427 fps] |




























