Beretta M9A1, Navy version, Tan, GBB, WE
Gas airsoft pistol with Blow Back system. Replica of model Beretta M9A1 (tan) Navy version from WE. Well known model of pistol, which is used in original firearm version for many years by lot of parts of U.S. Marines. More
Beretta M9A1, Navy version, Tan, GBB, WE
Gas airsoft pistol with Blow Back system. Replica of model Beretta M9A1 (tan) Navy version from WE. Well known model of pistol, which is used in original firearm version for many years by lot of parts of U.S. Marines. This modern full-size performance of Beretta has typical shape of slide. Like any GBB pistols has, among other things, realistic disassembly, functional bolt catch and a SAFE lever. Pleasant and certain holding helps increased weight of the model and ingeniously roughened rubber sides grips on the surface of the grip which are decorated with the logo WE brand.
Due to the moving slide, it is necessary to carry out regular user disassembly. So the gun thoroughly clean, lubricate sliding surfaces and all O-ring seals in the valves. This is the perfect silicone oil/grease, which can be found in the accessories card. Only in this way will ensure correct and reliable operation of reloading on SEMI-AUTO shooting mode. For the reasons mentioned above, these models most commonly used by enthusiastic "military" airsoft units. They gained popularity even among individual shooters which want to train safely handling and shooting with gun outside the shooting range.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product Beretta M9A1, Navy version, Tan, GBB, WE can be found in the bookmarks.
Gas airsoft pistol with Blow Back system. Replica of model Beretta M9A1 (tan) Navy version from WE. Well known model of pistol, which is used in original firearm version for many years by lot of parts of U.S. Marines. This modern full-size performance of Beretta has typical shape of slide. Like any GBB pistols has, among other things, realistic disassembly, functional bolt catch and a SAFE lever. Pleasant and certain holding helps increased weight of the model and ingeniously roughened rubber sides grips on the surface of the grip which are decorated with the logo WE brand.
Due to the moving slide, it is necessary to carry out regular user disassembly. So the gun thoroughly clean, lubricate sliding surfaces and all O-ring seals in the valves. This is the perfect silicone oil/grease, which can be found in the accessories card. Only in this way will ensure correct and reliable operation of reloading on SEMI-AUTO shooting mode. For the reasons mentioned above, these models most commonly used by enthusiastic "military" airsoft units. They gained popularity even among individual shooters which want to train safely handling and shooting with gun outside the shooting range.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product Beretta M9A1, Navy version, Tan, GBB, WE can be found in the bookmarks.
Parameters
| Weapon length | 218 mm |
|---|---|
| Weapon weight | 1,05 kg |
| Inner barrel length | 115 mm |
| Hop-Up type | adjustable hop-up |
| Recommended BBs | 0.20 - 0.23 - 0.25 g |
| Magazine capacity | 25 BB |
| Firing modes | safe/semi-auto |
| Gas gun type | GBB |
| Blow Back | Yes, gas |
| Gas Propellant | GreenGas |
| Caliber | 6 mm |
| Weapon range | 50 m |
| Muzzle velocity (manufacturer) | 90 m/s [295 fps] |
| Muzzle velocity (measured) | 100 m/s [328 fps] |







































