Glock 18C AEP, black, Cyma, CM.030
Automatic electric airsoft pistol (AEP). Replica of Glock model 18C [CM.030] with a unique serial number. More
Glock 18C AEP, black, Cyma, CM.030
Automatic electric airsoft pistol (AEP). Replica of Glock model 18C [CM.030] with a unique serial number. Rail placed under the barrel in front of the trigger guard allows the installation of tactical accessories. The package includes a charger, battery 7.2V/450mAh, BBs speed loader, cleaning rod and magazine 30 rounds of BBs. Magazines with a capacity of 30 or 100rds can be used on this gun.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product Glock 18C AEP, black, Cyma, CM.030 can be found in the bookmarks.
Automatic electric airsoft pistol (AEP). Replica of Glock model 18C [CM.030] with a unique serial number. Rail placed under the barrel in front of the trigger guard allows the installation of tactical accessories. The package includes a charger, battery 7.2V/450mAh, BBs speed loader, cleaning rod and magazine 30 rounds of BBs. Magazines with a capacity of 30 or 100rds can be used on this gun.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product Glock 18C AEP, black, Cyma, CM.030 can be found in the bookmarks.
Parameters
| Notice | Battery and charger are included. |
|---|---|
| Weapon length | 201 mm |
| Weapon weight | 0,7 kg |
| Inner barrel length | 105 mm |
| Hop-Up type | adjustable hop-up |
| Recommended BBs | 0.20 - 0.23 g |
| Magazine capacity | 30 BB |
| Recommended battery | after modification AEP Li-Pol 7.4V, 250mAh (20C) |
| Plug type | AEP type |
| Firing modes | safe/semi-auto/full-auto |
| Gearbox type | AEP |
| Bearings type | 6 mm, bushing, nylon |
| Motor type | AEP |
| Motor variant | AEP |
| AEG type | NBB |
| Blow Back | No |
| Caliber | 6 mm |
| Weapon range | 33 m |
| Muzzle velocity (measured) | 66 m/s [217 fps] |








































