Beretta M92, black, GBB, WE
Gas airsoft pistol with Blow Back system. Full metal replica of model Beretta M92 from WE. Known model service pistol, under the name M9, is in firearms performance for years introduced service in the US ARMY. More
Beretta M92, black, GBB, WE
Gas airsoft pistol with Blow Back system. Full metal replica of model Beretta M92 from WE. Known model service pistol, under the name M9, is in firearms performance for years introduced service in the US ARMY. For the most common full-size version Berreta is very typical of a recess on the upper slide. Like any GBB pistols has, among other things realistic disassembly, functional bolt catch and a two-sided SAFE lever on the slide. Pleasant and holding certain to help increase the weight of the model and ingeniously roughened grip on the surface of the grip.
Due to the moving slide, it is necessary to carry out regular user disassembly. So the gun thoroughly clean, lubricate sliding surfaces and all O-ring seals in the valves. This is the perfect silicone oil/grease, which can be found in the accessories card. Only in this way will ensure correct and reliable operation of reloading on SEMI-AUTO shooting mode. For the reasons mentioned above, these models most commonly used by enthusiastic "military" airsoft units. They gained popularity even among individual shooters which want to train safely handling and shooting with weapon outside the shooting range.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product Beretta M92, black, GBB, WE can be found in the bookmarks.
Gas airsoft pistol with Blow Back system. Full metal replica of model Beretta M92 from WE. Known model service pistol, under the name M9, is in firearms performance for years introduced service in the US ARMY. For the most common full-size version Berreta is very typical of a recess on the upper slide. Like any GBB pistols has, among other things realistic disassembly, functional bolt catch and a two-sided SAFE lever on the slide. Pleasant and holding certain to help increase the weight of the model and ingeniously roughened grip on the surface of the grip.
Due to the moving slide, it is necessary to carry out regular user disassembly. So the gun thoroughly clean, lubricate sliding surfaces and all O-ring seals in the valves. This is the perfect silicone oil/grease, which can be found in the accessories card. Only in this way will ensure correct and reliable operation of reloading on SEMI-AUTO shooting mode. For the reasons mentioned above, these models most commonly used by enthusiastic "military" airsoft units. They gained popularity even among individual shooters which want to train safely handling and shooting with weapon outside the shooting range.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product Beretta M92, black, GBB, WE can be found in the bookmarks.
Parameters
| Weapon length | 216 mm |
|---|---|
| Weapon weight | 1,04 kg |
| Inner barrel length | 115 mm |
| Hop-Up type | adjustable hop-up |
| Recommended BBs | 0.20 - 0.23 - 0.25 g |
| Magazine capacity | 25 BB |
| Firing modes | safe/semi-auto |
| Gas gun type | GBB |
| Blow Back | Yes, gas |
| Gas Propellant | GreenGas |
| Caliber | 6 mm |
| Weapon range | 50 m |
| Muzzle velocity (manufacturer) | 90 m/s [295 fps] |
| Muzzle velocity (measured) | 100 m/s [328 fps] |












































