AK74UN, black, GBB, WE
Automatic gas airsoft gun with Blow Back system. Full steel replica of model AK74UN from WE. As already mentioned, it is comletely steel model mostly from formed and molded steel. A very well manufactured model in scale 1:1 is complemented by steel elements. From solid polymer plastic are made pistol grip, outer cover of magazine and serrated handguard. All controls parts in this GBB rifles are fully functional, as well as the real firearms. More
AK74UN, black, GBB, WE
Automatic gas airsoft gun with Blow Back system. Full steel replica of model AK74UN from WE. As already mentioned, it is comletely steel model mostly from formed and molded steel. A very well manufactured model in scale 1:1 is complemented by steel elements. From solid polymer plastic are made pistol grip, outer cover of magazine and serrated handguard. All controls parts in this GBB rifles are fully functional, as well as the real firearms. Due to a moving bolt is therefore necessary to conduct regular user maintenance, gun cleaned and lubricated with silicone. Only this will ensure correct and reliable operation of reloading on single mode or when you shooting full auto. For the reasons mentioned above, these models most commonly used by enthusiastic "military" airsoft units. They gained popularity even among individual shooters which want to train safely handling and shooting with gun outside the shooting range.
A shortened version of the famous AK74 assault rifle is fitted side-folding shoulder stock. Metal outer barrel has a left-hand thread 14 mm on muzzle, which is hidden under a specific compensator. On the left side of the body is a steel mounting rail, which you can use to easily slide the side mount base for AK with rifle scope or red dot. Package includes a speed loader and a plastic magazine on 30rd. The gas is in this case filled into the magazine through the valve on the bottom.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product AK74UN, black, GBB, WE can be found in the bookmarks.
Automatic gas airsoft gun with Blow Back system. Full steel replica of model AK74UN from WE. As already mentioned, it is comletely steel model mostly from formed and molded steel. A very well manufactured model in scale 1:1 is complemented by steel elements. From solid polymer plastic are made pistol grip, outer cover of magazine and serrated handguard. All controls parts in this GBB rifles are fully functional, as well as the real firearms. Due to a moving bolt is therefore necessary to conduct regular user maintenance, gun cleaned and lubricated with silicone. Only this will ensure correct and reliable operation of reloading on single mode or when you shooting full auto. For the reasons mentioned above, these models most commonly used by enthusiastic "military" airsoft units. They gained popularity even among individual shooters which want to train safely handling and shooting with gun outside the shooting range.
A shortened version of the famous AK74 assault rifle is fitted side-folding shoulder stock. Metal outer barrel has a left-hand thread 14 mm on muzzle, which is hidden under a specific compensator. On the left side of the body is a steel mounting rail, which you can use to easily slide the side mount base for AK with rifle scope or red dot. Package includes a speed loader and a plastic magazine on 30rd. The gas is in this case filled into the magazine through the valve on the bottom.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product AK74UN, black, GBB, WE can be found in the bookmarks.
Parameters
| Weapon length | 855/770 mm |
|---|---|
| Weapon weight | 3,30 kg |
| Inner barrel length | 360 mm |
| Hop-Up type | adjustable hop-up |
| Recommended BBs | 0.23 - 0.25 - 0.28 g |
| Magazine capacity | 30 BB |
| Firing modes | safe/semi-auto/full-auto |
| Gas gun type | GBB |
| Blow Back | Yes, gas |
| Gas Propellant | GreenGas |
| Caliber | 6 mm |
| Weapon range | 55 m |
| Muzzle velocity (manufacturer) | 110 m/s [361 fps] |
| Muzzle velocity (measured) | 100 m/s [328 fps] |


































