VSR-10 Pro Sniper, desert, Tokyo Marui
Manual spring powered airsoft gun VSR-10 Pro Sniper (Desert) from Tokyo Marui. More
VSR-10 Pro Sniper, desert, Tokyo Marui
Manual spring powered airsoft gun VSR-10 Pro Sniper sand-finish plastic stock with metal swivel on the sling. The model gun further characterized robust metal main metal housing end and well accessible adjustable hop-up system which can adjust by a lever on the left outside of the stock. The weapon basically includes a removable front sight and a rear sight on whose site can be attached RIS base mount and riflescope with zoom. In airsoft well-known and widespread rifle VSR gained popularity thanks to the superb technical processing, high accuracy and good availability of replacement/upgrade parts. The package also includes BBs speed loader, plastic cleaning rod to clean the barrel and plastic magazine with capacity of 30rds.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product VSR-10 Pro Sniper, desert, Tokyo Marui can be found in the bookmarks.
Manual spring powered airsoft gun VSR-10 Pro Sniper sand-finish plastic stock with metal swivel on the sling. The model gun further characterized robust metal main metal housing end and well accessible adjustable hop-up system which can adjust by a lever on the left outside of the stock. The weapon basically includes a removable front sight and a rear sight on whose site can be attached RIS base mount and riflescope with zoom. In airsoft well-known and widespread rifle VSR gained popularity thanks to the superb technical processing, high accuracy and good availability of replacement/upgrade parts. The package also includes BBs speed loader, plastic cleaning rod to clean the barrel and plastic magazine with capacity of 30rds.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product VSR-10 Pro Sniper, desert, Tokyo Marui can be found in the bookmarks.
Parameters
| Weapon length | 1075 mm |
|---|---|
| Weapon weight | 2 kg |
| Inner barrel length | 430 mm |
| Hop-Up type | adjustable hop-up |
| Recommended BBs | 0.20 - 0.23 - 0.25 g |
| Magazine capacity | 30 BB |
| Firing modes | safe/one-shot |
| Blow Back | No |
| Caliber | 6 mm |
| Weapon range | 45 m |
| Muzzle velocity (manufacturer) | 90 m/s [295 fps] |







































