Mauser KAR98K, Gas, real wood, D-Boys, BY-102BA
Gas powered airsoft gun. Replica of Mauser model KAR98K in wood finishing. More
Mauser KAR98K, Gas, real wood, D-Boys, BY-102BA
Gas airsoft gun. Replica of Mauser model KAR98K with the stock of wood, metal barrel and body, metal internal mechanism. Included are 5 pieces of metal shells which server as magazine for BBs and which the guns during fire will eject.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product Mauser KAR98K, Gas, real wood, D-Boys, BY-102BA can be found in the bookmarks.
Gas airsoft gun. Replica of Mauser model KAR98K with the stock of wood, metal barrel and body, metal internal mechanism. Included are 5 pieces of metal shells which server as magazine for BBs and which the guns during fire will eject.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product Mauser KAR98K, Gas, real wood, D-Boys, BY-102BA can be found in the bookmarks.
Parameters
| Weapon length | 1100 mm |
|---|---|
| Weapon weight | 3,2 kg |
| Inner barrel length | 500 mm |
| Hop-Up type | adjustable hop-up |
| Recommended BBs | 0.25 - 0.28 g |
| Magazine capacity | 5x cartridge 1 BB |
| Firing modes | safe/one-shot |
| Gas gun type | GNB |
| Blow Back | No |
| Gas Propellant | GreenGas |
| Caliber | 6 mm |
| Weapon range | 50 m |
| Muzzle velocity (measured) | 150 m/s [492 fps] |


















