M870 Tactical, GNB, Tokyo Marui
Gas airsoft gun with pump-action. Replica of model Remington M870 Tactical shotguns from Tokyo Marui. More
M870 Tactical, GNB, Tokyo Marui
Gas airsoft gun with pump-action. Replica of model Remington M870 Tactical shotguns from Tokyo Marui. Japanese brand again did not disappoint! Redesigned gas propulsion and unique technical solution brings to the market completely exclusive piece. Metal design, realistic cartridge use as magazine, changeable gas container in the stock, three inner barrels and easy to load with specific sound. This is only a small list of the main specifications of this great model. For quality and durable plastic is the only external parts black stock and handguard serrated. Thoughtful and revolutionary design allows easy selection between shooting mode after three or six balls. Top RIS rail for installation of sighting in this case is obvious, though, thanks to a well-designed mechanical assembly to sights is its a necessity. Some owners will certainly appreciate the storage space for spare shell, which is hidden at the bottom of the tube. Including a tubular speed loader, cleaning rod to clean the barrel and one plastic shell for 30rd (same type as for a manual shotgun Tokyo Marui).
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product M870 Tactical, GNB, Tokyo Marui can be found in the bookmarks.
Gas airsoft gun with pump-action. Replica of model Remington M870 Tactical shotguns from Tokyo Marui. Japanese brand again did not disappoint! Redesigned gas propulsion and unique technical solution brings to the market completely exclusive piece. Metal design, realistic cartridge use as magazine, changeable gas container in the stock, three inner barrels and easy to load with specific sound. This is only a small list of the main specifications of this great model. For quality and durable plastic is the only external parts black stock and handguard serrated. Thoughtful and revolutionary design allows easy selection between shooting mode after three or six balls. Top RIS rail for installation of sighting in this case is obvious, though, thanks to a well-designed mechanical assembly to sights is its a necessity. Some owners will certainly appreciate the storage space for spare shell, which is hidden at the bottom of the tube. Including a tubular speed loader, cleaning rod to clean the barrel and one plastic shell for 30rd (same type as for a manual shotgun Tokyo Marui).
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product M870 Tactical, GNB, Tokyo Marui can be found in the bookmarks.
Parameters
| Weapon length | 954 mm |
|---|---|
| Weapon weight | 2,72 kg |
| Inner barrel length | 260 mm |
| Hop-Up type | fixed hop-up 0.20g BB |
| Recommended BBs | 0.20 g |
| Magazine capacity | 30 BB |
| Firing modes | safe/3 BBs or 6 BBs at once |
| Gas gun type | GNB |
| Blow Back | No |
| Gas Propellant | GreenGas |
| Caliber | 6 mm |
| Weapon range | 45 m |
| Muzzle velocity (manufacturer) | 95 m/s (3 BB) [312 fps] |
| Muzzle velocity (measured) | 85 m/s (6 BB) [279 fps] |

















