M7A1, D-Boys
Automatic electric airsoft gun (AEG). Replica of model M7A1. More
M7A1, D-Boys
Automatic electric airsoft gun (AEG). Replica of model M7A1 in full metal design with a RIS handguard, which allows the use of tactical accessories. Gun is supplied from the latest edition of which has recently processed metal body MUR from Noveske with functional dust cover. Barrel is fitted with a specific compensator KX3 Noveske. Other features include a PTS Magpul MOE grip, tactical retractable Crane stock (6 setting positions) and folding/removable sights. On top RIS rail is plenty of space for mounting different scopes and red dots.
Metal reinforced gearbox contains high quality steel gears, precision ball bearing 8 mm, spring M120, reinforced cylinder head and the vacuum piston head. The package includes a charger (small connector), cleaning rod and a wind up hi-cap magazine 300rds. The recommended battery type for this weapon model can be found in the Accessories tab in this product's detail.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product M7A1, D-Boys can be found in the bookmarks.
Automatic electric airsoft gun (AEG). Replica of model M7A1 in full metal design with a RIS handguard, which allows the use of tactical accessories. Gun is supplied from the latest edition of which has recently processed metal body MUR from Noveske with functional dust cover. Barrel is fitted with a specific compensator KX3 Noveske. Other features include a PTS Magpul MOE grip, tactical retractable Crane stock (6 setting positions) and folding/removable sights. On top RIS rail is plenty of space for mounting different scopes and red dots.
Metal reinforced gearbox contains high quality steel gears, precision ball bearing 8 mm, spring M120, reinforced cylinder head and the vacuum piston head. The package includes a charger (small connector), cleaning rod and a wind up hi-cap magazine 300rds. The recommended battery type for this weapon model can be found in the Accessories tab in this product's detail.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product M7A1, D-Boys can be found in the bookmarks.
Parameters
| Notice | The package includes charger, but not battery. |
|---|---|
| Weapon length | 740/660 mm |
| Weapon weight | 2,92 kg |
| Inner barrel length | 229 mm |
| Hop-Up type | adjustable hop-up |
| Recommended BBs | 0.25 - 0.28 g |
| Magazine capacity | 300 BB |
| Magazine type | hi-cap |
| Recommended battery | Type CQB (9.6V, 1600mAh) |
| Plug type | Tamiya Mini |
| Firing modes | safe/semi-auto/full-auto |
| Trigger switch | mechanical |
| Gearbox type | reinforced version 2 (8 mm) |
| Bearings type | 8 mm, ball bearings, metal |
| Motor type | Long torque |
| Motor variant | Long |
| AEG type | NBB |
| Blow Back | No |
| Caliber | 6 mm |
| Weapon range | 65 m |
| Muzzle velocity (manufacturer) | 120 m/s [394 fps] |
| Muzzle velocity (measured) | 130 m/s [427 fps] |


































