P90, D-Boys, BY-809
Automatic electric airsoft gun (AEG). Replica of model P90 [BY-809] with plastic gearbox from the D-Boys. More
P90, D-Boys, BY-809
Automatic electric airsoft gun (AEG). Replica of model P90 [BY-809] with a plastic gearbox and a body made of hardened ABS plastic. The upper part is equipped with three RIS rails for mounting optical sights and other tactical accessories.
plastic gearbox includes plastic gears, spring at M90 and eccentric head cylinder connected to the plastic cylinder. Internal basic barrel is of aluminum. Includes a charger, battery (small connector), cleaning rod and high turning magazine 280rds. The recommended battery type for this weapon model can be found in the Accessories tab in this product's detail.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product P90, D-Boys, BY-809 can be found in the bookmarks.
Automatic electric airsoft gun (AEG). Replica of model P90 [BY-809] with a plastic gearbox and a body made of hardened ABS plastic. The upper part is equipped with three RIS rails for mounting optical sights and other tactical accessories.
plastic gearbox includes plastic gears, spring at M90 and eccentric head cylinder connected to the plastic cylinder. Internal basic barrel is of aluminum. Includes a charger, battery (small connector), cleaning rod and high turning magazine 280rds. The recommended battery type for this weapon model can be found in the Accessories tab in this product's detail.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product P90, D-Boys, BY-809 can be found in the bookmarks.
Parameters
| Notice | The package includes charger, but not battery. |
|---|---|
| Weapon length | 504 mm |
| Weapon weight | 1,30 kg |
| Inner barrel length | 247 mm |
| Hop-Up type | adjustable hop-up |
| Recommended BBs | 0.20 - 0.23 g |
| Magazine capacity | 280 BB |
| Magazine type | hi-cap |
| Recommended battery | Type Mini (8.4V) |
| Plug type | Tamiya Mini |
| Firing modes | safe/semi-auto/full-auto |
| Trigger switch | mechanical |
| Gearbox type | plastic version P90 |
| Bearings type | plastic |
| Motor type | Long genuine |
| Motor variant | Long |
| AEG type | NBB |
| Blow Back | No |
| Caliber | 6 mm |
| Weapon range | 30 m |
| Muzzle velocity (manufacturer) | 80 m/s [262 fps] |
| Muzzle velocity (measured) | 80 m/s [262 fps] |

















