HI-CAPA 4.3, GBB, Tokyo Marui
Gas airsoft gun with Blow Back system. Replica of model Para HI-CAP 4.3 from Tokyo Marui. More
HI-CAPA 4.3, GBB, Tokyo Marui
Gas airsoft pistol with Blow Back system. Replica of model Para HI-CAP 4.3 from Tokyo Marui, which are among the best producer of gas pistols in the world. Credibly processed handgun with adjustable Hop-Up system, functional movable slide and slide catch lever. Other features include a realistic and disassembly of all the functional controls. RIS rail in front of the trigger guard allows easy mounting tactical accessories.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product HI-CAPA 4.3, GBB, Tokyo Marui can be found in the bookmarks.
Gas airsoft pistol with Blow Back system. Replica of model Para HI-CAP 4.3 from Tokyo Marui, which are among the best producer of gas pistols in the world. Credibly processed handgun with adjustable Hop-Up system, functional movable slide and slide catch lever. Other features include a realistic and disassembly of all the functional controls. RIS rail in front of the trigger guard allows easy mounting tactical accessories.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product HI-CAPA 4.3, GBB, Tokyo Marui can be found in the bookmarks.
Parameters
| Weapon length | 199 mm |
|---|---|
| Weapon weight | 0,85 kg |
| Inner barrel length | 95 mm |
| Hop-Up type | adjustable hop-up |
| Recommended BBs | 0.20 - 0.23 - 0.25 g |
| Magazine capacity | 28 BB |
| Firing modes | safe/semi-auto |
| Gas gun type | GBB |
| Blow Back | Yes, gas |
| Gas Propellant | HFC 134a/144a |
| Caliber | 6 mm |
| Weapon range | 45 m |
| Muzzle velocity (measured) | 90 m/s [295 fps] |




































