H&K UMP, Umarex
Automatic electric airsoft gun (AEG). Replica of model UMP submachine gun in a licensed version by Umarex under the brand Heckler&Koch GmbH. More
H&K UMP, Umarex
Automatic electric airsoft gun (AEG). Replica of model UMP submachine gun in a licensed version by Umarex under the brand Heckler&Koch GmbH. Just like the real weapon this weapon is largely made of hardened ABS plastic and nylon. On the upper part of the body, see long RIS rail for attaching different scopes or red dots. Shorter RIS rails on handguard are also made of metal and allow the use of any tactical accessories. Noteworthy is the possibility of quick exchange of springs which an experienced owner can do in a few minutes (a similar principle to the M249 machine guns).
Metal reinforced gearbox contains high quality steel gears, metallic sliding bearings 7 mm, a spring M110, a micro-reinforced cylinder head and vacuum piston head. Includes a charger, battery 8.4V/1100mAh (small connector) and a wind up hi-cap magazine 420 rounds of BBs.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product H&K UMP, Umarex can be found in the bookmarks.
Automatic electric airsoft gun (AEG). Replica of model UMP submachine gun in a licensed version by Umarex under the brand Heckler&Koch GmbH. Just like the real weapon this weapon is largely made of hardened ABS plastic and nylon. On the upper part of the body, see long RIS rail for attaching different scopes or red dots. Shorter RIS rails on handguard are also made of metal and allow the use of any tactical accessories. Noteworthy is the possibility of quick exchange of springs which an experienced owner can do in a few minutes (a similar principle to the M249 machine guns).
Metal reinforced gearbox contains high quality steel gears, metallic sliding bearings 7 mm, a spring M110, a micro-reinforced cylinder head and vacuum piston head. Includes a charger, battery 8.4V/1100mAh (small connector) and a wind up hi-cap magazine 420 rounds of BBs.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product H&K UMP, Umarex can be found in the bookmarks.
Parameters
| Notice | Battery and charger are included. |
|---|---|
| Weapon length | 450/680 mm |
| Weapon weight | 2,2 kg |
| Inner barrel length | 210 mm |
| Hop-Up type | adjustable hop-up |
| Recommended BBs | 0.23 - 0.25 g |
| Magazine capacity | 420 BB |
| Magazine type | hi-cap |
| Recommended battery | Type AK (8.4V, 1600mAh) |
| Plug type | Tamiya Mini |
| Firing modes | safe/semi-auto/full-auto |
| Trigger switch | mechanical |
| Gearbox type | EBB version 3 (7 mm) |
| Bearings type | 7 mm, bushing, metal |
| Motor type | Short torque |
| Motor variant | Short |
| AEG type | NBB |
| Blow Back | No |
| Caliber | 6 mm |
| Weapon range | 55 m |
| Muzzle velocity (measured) | 110 m/s [361 fps] |






























