Beretta ARX 160, sportline, black, Umarex
Automatic electric airsoft gun (AEG). Replica of model Beretta ARX 160 Sportline version (Black) from Umarex. More
Beretta ARX 160, sportline, black, Umarex
Automatic electric airsoft gun (AEG). Replica of model Beretta ARX 160 Sportline version (Black) from Umarex. This very modern and for some, perhaps futuristic assault rifle is from most part made from quality ABS plastic. For metal magazine catch, trigger, selector lever, the dust cover, lock stock and the Sling. Beretta is already equipped with removable base sights and plenty of RIS for easy mounting tactical accessories. Controls like selector lever, bolt catch and magazine catch button are solved bilaterally. The battery is in this case placed in the laterally foldable stock, which is also retractable (4 position setting).
Metal reinforced gearbox contains high quality steel gears, precision metal bearings 7 mm (sliding), spring at the M100, micro switch, Spring guide without bearing (combination metal/plastic) reinforced cylinder head and vacuum piston head. Sportsline cheaper version contains aluminum barrel red anodized cylinder. Including a wind up hi-cap magazine 300rds (compatible with the type M16/M4/M15).
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product Beretta ARX 160, sportline, black, Umarex can be found in the bookmarks.
Automatic electric airsoft gun (AEG). Replica of model Beretta ARX 160 Sportline version (Black) from Umarex. This very modern and for some, perhaps futuristic assault rifle is from most part made from quality ABS plastic. For metal magazine catch, trigger, selector lever, the dust cover, lock stock and the Sling. Beretta is already equipped with removable base sights and plenty of RIS for easy mounting tactical accessories. Controls like selector lever, bolt catch and magazine catch button are solved bilaterally. The battery is in this case placed in the laterally foldable stock, which is also retractable (4 position setting).
Metal reinforced gearbox contains high quality steel gears, precision metal bearings 7 mm (sliding), spring at the M100, micro switch, Spring guide without bearing (combination metal/plastic) reinforced cylinder head and vacuum piston head. Sportsline cheaper version contains aluminum barrel red anodized cylinder. Including a wind up hi-cap magazine 300rds (compatible with the type M16/M4/M15).
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product Beretta ARX 160, sportline, black, Umarex can be found in the bookmarks.
Parameters
| Notice | Battery and charger are not included. |
|---|---|
| Weapon length | 735/800/570 mm |
| Weapon weight | 2,436 kg |
| Inner barrel length | 360 mm |
| Hop-Up type | adjustable hop-up |
| Recommended BBs | 0.20 - 0.23 - 0.25 g |
| Magazine capacity | 300 BB |
| Magazine type | hi-cap |
| Recommended battery | Type Mini (8.4V) |
| Plug type | Tamiya Mini |
| Firing modes | safe/semi-auto/full-auto |
| Trigger switch | mechanical |
| Gearbox type | EBB version 3 (7 mm) |
| Bearings type | 7 mm, bushing, metal |
| Motor type | Short genuine |
| Motor variant | Short |
| AEG type | NBB |
| Blow Back | No |
| Caliber | 6 mm |
| Weapon range | 50 m |
| Muzzle velocity (manufacturer) | 100 m/s [328 fps] |
| Muzzle velocity (measured) | 105 m/s [344 fps] |




















