Beretta ARX 160, Elite Force, black, Umarex
Automatic electric airsoft gun (AEG). Replica of model Beretta ARX 160 Elite Force version Long (Black) from Umarex. Blow back version with features emulating realistic move of slide. More
Beretta ARX 160, Elite Force, black, Umarex
Automatic electric airsoft gun (AEG). Replica of model Beretta ARX 160 Elite Force version Long (Black) from Umarex. This very modern and for some, perhaps futuristic assault rifle is large part made of high quality and solid polymer. From the metal is outer barrel, RIS top rail, magazine catch, trigger, selector lever, the dust cover, lock stock and the Sling. The ratio of metals and plastics is thus similar to the real gun. Beretta is already equipped with removable base sights and plenty of RIS for easy mounting of tactical accessories. Controls like selector lever, bolt catch and magazine catch button are solved bilaterally. The battery is in this case placed in the laterally foldable stock, which is also retractable (4 position setting). Blow back system is increasingly popular and desired features emulating realistic move of slide.
Metal reinforced gearbox contains high quality steel gears (CNC) precision metal bearings 7 mm (sliding), spring M120, stainless steel cylinder, micro switch, Spring guide without bearing (combination metal/plastic) reinforced cylinder head and vacuum piston head. Including a wind up hi-cap magazine 300rds (compatible with the type M16/M4/M15).
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product Beretta ARX 160, Elite Force, black, Umarex can be found in the bookmarks.
Automatic electric airsoft gun (AEG). Replica of model Beretta ARX 160 Elite Force version Long (Black) from Umarex. This very modern and for some, perhaps futuristic assault rifle is large part made of high quality and solid polymer. From the metal is outer barrel, RIS top rail, magazine catch, trigger, selector lever, the dust cover, lock stock and the Sling. The ratio of metals and plastics is thus similar to the real gun. Beretta is already equipped with removable base sights and plenty of RIS for easy mounting of tactical accessories. Controls like selector lever, bolt catch and magazine catch button are solved bilaterally. The battery is in this case placed in the laterally foldable stock, which is also retractable (4 position setting). Blow back system is increasingly popular and desired features emulating realistic move of slide.
Metal reinforced gearbox contains high quality steel gears (CNC) precision metal bearings 7 mm (sliding), spring M120, stainless steel cylinder, micro switch, Spring guide without bearing (combination metal/plastic) reinforced cylinder head and vacuum piston head. Including a wind up hi-cap magazine 300rds (compatible with the type M16/M4/M15).
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product Beretta ARX 160, Elite Force, black, Umarex can be found in the bookmarks.
Parameters
| Notice | Battery and charger are not included. |
|---|---|
| Weapon length | 840/905/675 mm |
| Weapon weight | 3,036 kg |
| Inner barrel length | 450 mm |
| Hop-Up type | adjustable hop-up |
| Recommended BBs | 0.23 - 0.25 g |
| Magazine capacity | 300 BB |
| Magazine type | hi-cap |
| Recommended battery | Type Mini (9.6V) |
| Plug type | Tamiya Mini |
| Firing modes | safe/semi-auto/full-auto |
| Trigger switch | mechanical |
| Gearbox type | EBB version 3 (7 mm) |
| Bearings type | 7 mm, bushing, metal |
| Motor type | Short torque |
| Motor variant | Short |
| AEG type | EBB |
| Blow Back | Yes, electric |
| Caliber | 6 mm |
| Weapon range | 55 m |
| Muzzle velocity (manufacturer) | 115 m/s [377 fps] |
| Muzzle velocity (measured) | 120 m/s [394 fps] |























