MEU Pistol 1911, GBB, Tokyo Marui
Gas airsoft gun with Blow Back system. MEU Pistol Replica of model 1911 made by Tokyo Marui. More
MEU Pistol 1911, GBB, Tokyo Marui
Gas airsoft gun with Blow Back system. MEU Pistol Replica of model 1911 from Tokyo Marui, which are among the best producer of gas pistols in the world. Credibly processed handgun with adjustable Hop-Up system, functional movable slide and slide catch lever. Other features include a realistic and disassembly of all the functional controls.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product MEU Pistol 1911, GBB, Tokyo Marui can be found in the bookmarks.
Gas airsoft gun with Blow Back system. MEU Pistol Replica of model 1911 from Tokyo Marui, which are among the best producer of gas pistols in the world. Credibly processed handgun with adjustable Hop-Up system, functional movable slide and slide catch lever. Other features include a realistic and disassembly of all the functional controls.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product MEU Pistol 1911, GBB, Tokyo Marui can be found in the bookmarks.
Parameters
| Weapon length | 220 mm |
|---|---|
| Weapon weight | 0,84 kg |
| Inner barrel length | 95 mm |
| Hop-Up type | adjustable hop-up |
| Recommended BBs | 0.20 - 0.23 - 0.25 g |
| Magazine capacity | 28 BB |
| Firing modes | safe/semi-auto |
| Gas gun type | GBB |
| Blow Back | Yes, gas |
| Gas Propellant | HFC 134a/144a |
| Caliber | 6 mm |
| Weapon range | 45 m |
| Muzzle velocity (measured) | 90 m/s [295 fps] |
































