M4A1 RIS, ABS, D-boys, LT-04B, BI-MX-14B
Automatic electric airsoft gun (AEG). Replica of model M4A1 RIS [LT-04B/BI-MX-14B] ABS plastic body of the D-Boys. More
M4A1 RIS, ABS, D-boys, LT-04B, BI-MX-14B
Automatic electric airsoft gun (AEG). Replica of model M4A1 RIS [LT-04B/BI-MX-14B] with a body made of ABS plastic and metal barrels. Weapon comes from the latest edition of which has recently treated the body with functional dust cover. The upgraded model with a plastic M4 RIS handguard, tactical retractable stock Crane (6 setting positions) and a detachable carrying handle, it is possible to attach different scopes and red dots on the sight rail.
Metal reinforced gearbox contains high quality steel gears, precision ball bearings 7 mm, at M120 spring, spring guide with the bearing, reinforced cylinder head and vacuum piston head. Includes a charger (small connector), tactical grip, cleaning rod and a wind up hi-cap magazine 300 rounds of BBs. The recommended battery type for this weapon model can be found in the Accessories tab in this product's detail.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product M4A1 RIS, ABS, D-boys, LT-04B, BI-MX-14B can be found in the bookmarks.
Automatic electric airsoft gun (AEG). Replica of model M4A1 RIS [LT-04B/BI-MX-14B] with a body made of ABS plastic and metal barrels. Weapon comes from the latest edition of which has recently treated the body with functional dust cover. The upgraded model with a plastic M4 RIS handguard, tactical retractable stock Crane (6 setting positions) and a detachable carrying handle, it is possible to attach different scopes and red dots on the sight rail.
Metal reinforced gearbox contains high quality steel gears, precision ball bearings 7 mm, at M120 spring, spring guide with the bearing, reinforced cylinder head and vacuum piston head. Includes a charger (small connector), tactical grip, cleaning rod and a wind up hi-cap magazine 300 rounds of BBs. The recommended battery type for this weapon model can be found in the Accessories tab in this product's detail.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product M4A1 RIS, ABS, D-boys, LT-04B, BI-MX-14B can be found in the bookmarks.
Parameters
| Notice | The package includes charger, but not battery. |
|---|---|
| Weapon length | 895/810 mm |
| Weapon weight | 2,00 kg |
| Inner barrel length | 363 mm |
| Hop-Up type | adjustable hop-up |
| Recommended BBs | 0.20 - 0.23 - 0.25 g |
| Magazine capacity | 300 BB |
| Magazine type | hi-cap |
| Recommended battery | Type CQB (9.6V, 1600mAh) |
| Plug type | Tamiya Mini |
| Firing modes | safe/semi-auto/full-auto |
| Trigger switch | mechanical |
| Gearbox type | reinforced version 2 (7 mm) |
| Bearings type | 7 mm, ball bearings, metal |
| Motor type | Long torque |
| Motor variant | Long |
| AEG type | NBB |
| Blow Back | No |
| Caliber | 6 mm |
| Weapon range | 55 m |
| Muzzle velocity (manufacturer) | 120 m/s [394 fps] |
| Muzzle velocity (measured) | 125 m/s [410 fps] |


























