M4A1 MWS, GBB, Tokyo Marui
Automatic gas airsoft gun with Blow Back system. Replica of model M4A1 MWS Compact from Tokyo Marui. More
M4A1 MWS, GBB, Tokyo Marui
Automatic gas airsoft gun. Full metal replica of model M4A1 MWS with Blow Back system. A completely new technical solution made by the Japanese company Tokyo Marui offers a breakthrough internal mechanism known as Z System. This is compared to other handles substantially stable gas dosing and more reliable function operation end during reloading. Other previously unused affairs at mass produced airsoft gun is finishing the body in the form Cerakote coatings.
User certainly appreciate even more accessible regulation Hop-up through the ejection port or magazine well. All controls parts are fully functional, as well as the real firearms. Therefore, these models most commonly used by enthusiastic "military" units or users themselves, who simply want to practice handling a firearm safely and out of range.
This modern type design standard assault rifle M4A1 is equipped with a metal RIS handguard, allowing any mounting tactical accessories. The weapon also has a telescopic butt stock (6 positions setting) and a metal outer barrel with a 14 mm left-hand thread that is hidden under the compensator. On the upper body attaching the rear folding sight KAC 600m, before which the RIS can attach different optics or any red dots. The package included a metal low-cap magazine at the 35rds. The gas is in this case filled into the magazine through the valve on the bottom.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product M4A1 MWS, GBB, Tokyo Marui can be found in the bookmarks.
Automatic gas airsoft gun. Full metal replica of model M4A1 MWS with Blow Back system. A completely new technical solution made by the Japanese company Tokyo Marui offers a breakthrough internal mechanism known as Z System. This is compared to other handles substantially stable gas dosing and more reliable function operation end during reloading. Other previously unused affairs at mass produced airsoft gun is finishing the body in the form Cerakote coatings.
User certainly appreciate even more accessible regulation Hop-up through the ejection port or magazine well. All controls parts are fully functional, as well as the real firearms. Therefore, these models most commonly used by enthusiastic "military" units or users themselves, who simply want to practice handling a firearm safely and out of range.
This modern type design standard assault rifle M4A1 is equipped with a metal RIS handguard, allowing any mounting tactical accessories. The weapon also has a telescopic butt stock (6 positions setting) and a metal outer barrel with a 14 mm left-hand thread that is hidden under the compensator. On the upper body attaching the rear folding sight KAC 600m, before which the RIS can attach different optics or any red dots. The package included a metal low-cap magazine at the 35rds. The gas is in this case filled into the magazine through the valve on the bottom.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product M4A1 MWS, GBB, Tokyo Marui can be found in the bookmarks.
Parameters
| Weapon length | 860/770 mm |
|---|---|
| Weapon weight | 2,98 kg |
| Inner barrel length | 250 mm |
| Hop-Up type | adjustable hop-up |
| Recommended BBs | 0.20 - 0.23 - 0.25 g |
| Magazine capacity | 35 BB |
| Firing modes | safe/semi-auto/full-auto |
| Gas gun type | GBB |
| Blow Back | Yes, gas |
| Gas Propellant | GreenGas |
| Caliber | 6 mm |
| Weapon range | 55 m |
| Muzzle velocity (manufacturer) | 100 m/s [328 fps] |
| Muzzle velocity (measured) | 110 m/s [361 fps] |












































