M4 S-System, D-Boys, BY-033, BI-3381M
Automatic electric airsoft gun (AEG). Replica of model M4 S-System [BY-033/BI-3381M] from the D-Boys. More
M4 S-System, D-Boys, BY-033, BI-3381M
Automatic electric airsoft gun (AEG). Replica of model M4 S-System [BY-033/BI-3381M] in full metal design with a specific RIS handguard, which allows the use of additional tactical accessories and storage of the battery. Weapon comes from the latest edition, which has a newly processed metal body with functional dust cover. M4 is a modern type of production manned metal handguard, tactical retractable stock (6 setting positions) and folding sights. Long upper bar makes it easy to attach different scopes and red dots.
Metal reinforced gearbox contains high quality steel gears, precision ball bearings 7 mm, at M120 spring, spring guide with the bearing, reinforced cylinder head and vacuum piston head. Includes a charger (small connector), tactical sling, cleaning rod, tactical grip (KAC) and wind up hi-cap magazine 300 rounds of BBs. The recommended battery type for this weapon model can be found in the Accessories tab in this product's detail.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product M4 S-System, D-Boys, BY-033, BI-3381M can be found in the bookmarks.
Automatic electric airsoft gun (AEG). Replica of model M4 S-System [BY-033/BI-3381M] in full metal design with a specific RIS handguard, which allows the use of additional tactical accessories and storage of the battery. Weapon comes from the latest edition, which has a newly processed metal body with functional dust cover. M4 is a modern type of production manned metal handguard, tactical retractable stock (6 setting positions) and folding sights. Long upper bar makes it easy to attach different scopes and red dots.
Metal reinforced gearbox contains high quality steel gears, precision ball bearings 7 mm, at M120 spring, spring guide with the bearing, reinforced cylinder head and vacuum piston head. Includes a charger (small connector), tactical sling, cleaning rod, tactical grip (KAC) and wind up hi-cap magazine 300 rounds of BBs. The recommended battery type for this weapon model can be found in the Accessories tab in this product's detail.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product M4 S-System, D-Boys, BY-033, BI-3381M can be found in the bookmarks.
Parameters
| Notice | The package includes charger, but not battery. |
|---|---|
| Weapon length | 785/870 mm |
| Weapon weight | 3,45 kg |
| Inner barrel length | 363 mm |
| Hop-Up type | adjustable hop-up |
| Recommended BBs | 0.20 - 0.23 - 0.25 g |
| Magazine capacity | 300 BB |
| Magazine type | hi-cap |
| Recommended battery | Type Mini (8.4V) |
| Plug type | Tamiya Mini |
| Firing modes | safe/semi-auto/full-auto |
| Trigger switch | mechanical |
| Gearbox type | metal version 2 (7 mm) |
| Bearings type | 7 mm, ball bearings, metal |
| Motor type | Long torque |
| Motor variant | Long |
| AEG type | NBB |
| Blow Back | No |
| Caliber | 6 mm |
| Weapon range | 65 m |
| Muzzle velocity (manufacturer) | 120 m/s [394 fps] |
| Muzzle velocity (measured) | 130 m/s [427 fps] |































