M4 CQB-R, ABS, D-Boys, LT-02B, BI-MX-12B
Automatic electric airsoft gun (AEG). Replica of model M4 CQB-R [LT-02B/BI-MX-12B] ABS plastic body of the D-Boys. More
M4 CQB-R, ABS, D-Boys, LT-02B, BI-MX-12B
Automatic electric airsoft gun (AEG). Replica of model M4 CQB-R [LT-02B/BI-MX-12B] with the body of ABS plastic and metal parts of the barrel. Gun is supplied from the latest edition of which has recently treated the body with functional dust cover. Abbreviated model M4 with plastic RIS handguard, tactical retractable stock Crane (6 setting positions) and a removable visor, it is possible to attach different scopes and red dots on the sight rail.
Metal reinforced gearbox contains high quality steel gears, precision ball bearings 7 mm, at M120 spring, spring guide with the bearing, reinforced cylinder head and vacuum piston head. Includes a charger (small connector), tactical grip, cleaning rod and a wind up hi-cap magazine 300 rounds of BBs. The recommended battery type for this weapon model can be found in the Accessories tab in this product's detail.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product M4 CQB-R, ABS, D-Boys, LT-02B, BI-MX-12B can be found in the bookmarks.
Automatic electric airsoft gun (AEG). Replica of model M4 CQB-R [LT-02B/BI-MX-12B] with the body of ABS plastic and metal parts of the barrel. Gun is supplied from the latest edition of which has recently treated the body with functional dust cover. Abbreviated model M4 with plastic RIS handguard, tactical retractable stock Crane (6 setting positions) and a removable visor, it is possible to attach different scopes and red dots on the sight rail.
Metal reinforced gearbox contains high quality steel gears, precision ball bearings 7 mm, at M120 spring, spring guide with the bearing, reinforced cylinder head and vacuum piston head. Includes a charger (small connector), tactical grip, cleaning rod and a wind up hi-cap magazine 300 rounds of BBs. The recommended battery type for this weapon model can be found in the Accessories tab in this product's detail.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product M4 CQB-R, ABS, D-Boys, LT-02B, BI-MX-12B can be found in the bookmarks.
Parameters
| Notice | The package includes charger, but not battery. |
|---|---|
| Weapon length | 795/710 mm |
| Weapon weight | 1,90 kg |
| Inner barrel length | 300 mm |
| Hop-Up type | adjustable hop-up |
| Recommended BBs | 0.20 - 0.23 - 0.25 g |
| Magazine capacity | 300 BB |
| Magazine type | hi-cap |
| Recommended battery | Type CQB (9.6V, 1600mAh) |
| Plug type | Tamiya Mini |
| Firing modes | safe/semi-auto/full-auto |
| Trigger switch | mechanical |
| Gearbox type | reinforced version 2 (7 mm) |
| Bearings type | 7 mm, ball bearings, metal |
| Motor type | Long torque |
| Motor variant | Long |
| AEG type | NBB |
| Blow Back | No |
| Caliber | 6 mm |
| Weapon range | 55 m |
| Muzzle velocity (manufacturer) | 120 m/s [394 fps] |
| Muzzle velocity (measured) | 120 m/s [394 fps] |


























