M16A4 RIS, D-Boys, BY-055, BI-5581M
Automatic electric airsoft gun (AEG). Replica of model M16A4 RIS [BY-055/BI-5581M]. More
M16A4 RIS, D-Boys, BY-055, BI-5581M
Automatic electric airsoft gun (AEG). Replica of model M16A4 RIS [BY-055/BI-5581M] in full metal design with a RIS handguard, which allows the use of tactical accessories. Gun is supplied from the latest edition of which has recently processed metal body with functional dust cover. M16A4 is one of the newest improved series models M16, which differs long heavy barrel and removable transport handles, which can be mounted instead of the various scope or red dots. The weapon is characterised by a fixed stock to store a large battery.
Metal reinforced gearbox contains high quality steel gears, precision ball bearings 7 mm, a spring M120, spring guide with the bearing, reinforced cylinder head and the vacuum piston head. The package includes a charger (small connector), tactical sling + handles, cleaning rod, wind up hi-cap magazine 300rds, tactical grip KAC, 2pc covers on RIS rails and box AN/PEQ 2 (imitation laser sight). The recommended battery type for this weapon model can be found in the Accessories tab in this product's detail.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product M16A4 RIS, D-Boys, BY-055, BI-5581M can be found in the bookmarks.
Automatic electric airsoft gun (AEG). Replica of model M16A4 RIS [BY-055/BI-5581M] in full metal design with a RIS handguard, which allows the use of tactical accessories. Gun is supplied from the latest edition of which has recently processed metal body with functional dust cover. M16A4 is one of the newest improved series models M16, which differs long heavy barrel and removable transport handles, which can be mounted instead of the various scope or red dots. The weapon is characterised by a fixed stock to store a large battery.
Metal reinforced gearbox contains high quality steel gears, precision ball bearings 7 mm, a spring M120, spring guide with the bearing, reinforced cylinder head and the vacuum piston head. The package includes a charger (small connector), tactical sling + handles, cleaning rod, wind up hi-cap magazine 300rds, tactical grip KAC, 2pc covers on RIS rails and box AN/PEQ 2 (imitation laser sight). The recommended battery type for this weapon model can be found in the Accessories tab in this product's detail.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product M16A4 RIS, D-Boys, BY-055, BI-5581M can be found in the bookmarks.
Parameters
| Notice | The package includes charger, but not battery. |
|---|---|
| Weapon length | 999 mm |
| Weapon weight | 3,9 kg |
| Inner barrel length | 509 mm |
| Hop-Up type | adjustable hop-up |
| Recommended BBs | 0.25 - 0.28 g |
| Magazine capacity | 300 BB |
| Magazine type | hi-cap |
| Recommended battery | Type Large (9.6V) |
| Plug type | Tamiya Mini |
| Firing modes | safe/semi-auto/full-auto |
| Trigger switch | mechanical |
| Gearbox type | metal version 2 (7 mm) |
| Bearings type | 7 mm, ball bearings, metal |
| Motor type | Long torque |
| Motor variant | Long |
| AEG type | NBB |
| Blow Back | No |
| Caliber | 6 mm |
| Weapon range | 65 m |
| Muzzle velocity (manufacturer) | 120 m/s [394 fps] |
| Muzzle velocity (measured) | 130 m/s [427 fps] |

































