H&K USP AEP, Tokyo Marui
Automatic electric airsoft pistol (AEP). Replica of model H&K USP AEP from Tokyo Marui. More
H&K USP AEP, Tokyo Marui
Automatic electric airsoft pistol (AEP) H&K USP from Tokyo Marui. The weapon has been very nicely made and has a good shooting performance. Package includes RIS adapter for mounting tactical accessories. The gun is made of durable ABS plastic and has adjustable hop-up and fixed slide.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product H&K USP AEP, Tokyo Marui can be found in the bookmarks.
Automatic electric airsoft pistol (AEP) H&K USP from Tokyo Marui. The weapon has been very nicely made and has a good shooting performance. Package includes RIS adapter for mounting tactical accessories. The gun is made of durable ABS plastic and has adjustable hop-up and fixed slide.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product H&K USP AEP, Tokyo Marui can be found in the bookmarks.
Parameters
| Notice | Battery and charger are not included. |
|---|---|
| Weapon length | 194 mm |
| Weapon weight | 0,7 kg |
| Inner barrel length | 105 mm |
| Hop-Up type | adjustable hop-up |
| Recommended BBs | 0.20 - 0.23 g |
| Magazine capacity | 30 BB |
| Recommended battery | after modification AEP Li-Pol 7.4V, 250mAh (20C) |
| Plug type | AEP type |
| Firing modes | safe/semi-auto/full-auto |
| Gearbox type | AEP |
| Bearings type | 6 mm, bushing, nylon |
| Motor type | AEP |
| Motor variant | AEP |
| AEG type | NBB |
| Blow Back | No |
| Caliber | 6 mm |
| Weapon range | 40 m |
| Muzzle velocity (manufacturer) | 66 m/s [217 fps] |



























