FN SCAR HEAVY, TAN, D-Boys, BY-805T, SC-02T
Automatic electric airsoft gun (AEG). Replica of model FN SCAR HEAVY - TAN [BY-805T/SC-02T]. More
FN SCAR HEAVY, TAN, D-Boys, BY-805T, SC-02T
Automatic electric airsoft gun (AEG). Replica of model FN SCAR HEAVY - TAN [BY-805T/SC-02T] in full metal design. The upper body is equipped with a long RIS rail for mounting scope and various red dots and shorter RIS rails on the handguard, which allow the use of tactical accessories. This modern type of gun is equipped with fully adjustable and folding sights. Controls like selector lever, cocking handle and magazine catch are solved bilaterally. Bolt catch is fully functional, which you will appreciate with regulating of hop-up, which is located under the dust cover. The battery is placed in side-folding stock, which is also retractable (6 setting positions) and fitted quickly adjustable cheek piece.
Metal reinforced gearbox contains high quality steel gears, precision ball bearings 7 mm, a spring M120, spring guide with the bearing, reinforced cylinder head and the vacuum piston head. The package includes a charger (small connector), cleaning rod and a wind up hi-cap magazine 500rds in a sandy color. The recommended battery type for this weapon model can be found in the Accessories tab in this product's detail.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product FN SCAR HEAVY, TAN, D-Boys, BY-805T, SC-02T can be found in the bookmarks.
Automatic electric airsoft gun (AEG). Replica of model FN SCAR HEAVY - TAN [BY-805T/SC-02T] in full metal design. The upper body is equipped with a long RIS rail for mounting scope and various red dots and shorter RIS rails on the handguard, which allow the use of tactical accessories. This modern type of gun is equipped with fully adjustable and folding sights. Controls like selector lever, cocking handle and magazine catch are solved bilaterally. Bolt catch is fully functional, which you will appreciate with regulating of hop-up, which is located under the dust cover. The battery is placed in side-folding stock, which is also retractable (6 setting positions) and fitted quickly adjustable cheek piece.
Metal reinforced gearbox contains high quality steel gears, precision ball bearings 7 mm, a spring M120, spring guide with the bearing, reinforced cylinder head and the vacuum piston head. The package includes a charger (small connector), cleaning rod and a wind up hi-cap magazine 500rds in a sandy color. The recommended battery type for this weapon model can be found in the Accessories tab in this product's detail.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product FN SCAR HEAVY, TAN, D-Boys, BY-805T, SC-02T can be found in the bookmarks.
Parameters
| Notice | The package includes charger, but not battery. |
|---|---|
| Weapon length | 875/820/635 mm |
| Weapon weight | 3,10 kg |
| Inner barrel length | 363 mm |
| Hop-Up type | adjustable hop-up |
| Recommended BBs | 0.25 - 0.28 g |
| Magazine capacity | 500 BB |
| Magazine type | hi-cap |
| Recommended battery | Type Mini (9.6V) |
| Plug type | Tamiya Mini |
| Firing modes | safe/semi-auto/full-auto |
| Trigger switch | mechanical |
| Gearbox type | metal version 2 (7 mm) |
| Bearings type | 7 mm, ball bearings, metal |
| Motor type | Long torque |
| Motor variant | Long |
| AEG type | NBB |
| Blow Back | No |
| Caliber | 6 mm |
| Weapon range | 63 m |
| Muzzle velocity (manufacturer) | 125 m/s [410 fps] |

































