FN SCAR, black, D-Boys, BY-803B, SC-01B
Automatic electric airsoft gun (AEG). Replica of model FN SCAR - Black [BY-803B/SC-01B]. More
FN SCAR, black, D-Boys, BY-803B, SC-01B
Automatic electric airsoft gun (AEG). Replica of model FN SCAR - Black [BY-803B/SC-01B] in full metal design. The upper body is equipped with a long RIS rail for mounting scope and various red dots and shorter RIS rails on the handguard, which allow the use of tactical accessories. This modern type of gun is equipped with fully adjustable and folding sights. Controls like selector lever, cocking handle and magazine catch are solved bilaterally. The battery is placed in side-folding stock, which is also retractable (4 position settings) and fitted quickly adjustable cheek piece.
Metal reinforced gearbox contains high quality steel gears, precision ball bearings 7 mm, a spring M120, spring guide with the bearing, reinforced cylinder head and the vacuum piston head. The package includes a charger (small connector), cleaning rod, wind up hi-cap magazine 300rds, tactical grip KAC and nozzle extension on the outer barrel. The recommended battery type for this weapon model can be found in the Accessories tab in this product's detail.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product FN SCAR, black, D-Boys, BY-803B, SC-01B can be found in the bookmarks.
Automatic electric airsoft gun (AEG). Replica of model FN SCAR - Black [BY-803B/SC-01B] in full metal design. The upper body is equipped with a long RIS rail for mounting scope and various red dots and shorter RIS rails on the handguard, which allow the use of tactical accessories. This modern type of gun is equipped with fully adjustable and folding sights. Controls like selector lever, cocking handle and magazine catch are solved bilaterally. The battery is placed in side-folding stock, which is also retractable (4 position settings) and fitted quickly adjustable cheek piece.
Metal reinforced gearbox contains high quality steel gears, precision ball bearings 7 mm, a spring M120, spring guide with the bearing, reinforced cylinder head and the vacuum piston head. The package includes a charger (small connector), cleaning rod, wind up hi-cap magazine 300rds, tactical grip KAC and nozzle extension on the outer barrel. The recommended battery type for this weapon model can be found in the Accessories tab in this product's detail.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product FN SCAR, black, D-Boys, BY-803B, SC-01B can be found in the bookmarks.
Parameters
| Notice | The package includes charger, but not battery. |
|---|---|
| Weapon length | 770/730/530 mm |
| Weapon weight | 3,3 kg |
| Inner barrel length | 280 mm |
| Hop-Up type | adjustable hop-up |
| Recommended BBs | 0.25 - 0.28 g |
| Magazine capacity | 300 BB |
| Magazine type | hi-cap |
| Recommended battery | Type Mini (8.4V) |
| Plug type | Tamiya Mini |
| Firing modes | safe/semi-auto/full-auto |
| Trigger switch | mechanical |
| Gearbox type | metal version 2 (7 mm) |
| Bearings type | 7 mm, ball bearings, metal |
| Motor type | Long torque |
| Motor variant | Long |
| AEG type | NBB |
| Blow Back | No |
| Caliber | 6 mm |
| Weapon range | 63 m |
| Muzzle velocity (manufacturer) | 125 m/s [410 fps] |



































