Desert Warrior 4.3, GBB, Tokyo Marui
Gas airsoft gun with Blow Back system in the sand design. Replica of model Desert Warrior 4.3 from Tokyo Marui. More
Desert Warrior 4.3, GBB, Tokyo Marui
Gas airsoft gun with Blow Back system in a sand color design. Replica of model Desert Warrior 4.3 from Tokyo Marui, which are among the best producer of gas pistols in the world. Credibly processed handgun with adjustable Hop-Up system, functional movable slide and slide catch lever. Other features include a realistic and disassembly of all the functional controls. RIS rail in front of the trigger guard allows easy mounting tactical accessories.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product Desert Warrior 4.3, GBB, Tokyo Marui can be found in the bookmarks.
Gas airsoft gun with Blow Back system in a sand color design. Replica of model Desert Warrior 4.3 from Tokyo Marui, which are among the best producer of gas pistols in the world. Credibly processed handgun with adjustable Hop-Up system, functional movable slide and slide catch lever. Other features include a realistic and disassembly of all the functional controls. RIS rail in front of the trigger guard allows easy mounting tactical accessories.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product Desert Warrior 4.3, GBB, Tokyo Marui can be found in the bookmarks.
Parameters
| Weapon length | 200 mm |
|---|---|
| Weapon weight | 0,80 kg |
| Inner barrel length | 95 mm |
| Hop-Up type | adjustable hop-up |
| Recommended BBs | 0.20 - 0.23 - 0.25 g |
| Magazine capacity | 28 BB |
| Firing modes | safe/semi-auto |
| Gas gun type | GBB |
| Blow Back | Yes, gas |
| Gas Propellant | HFC 134a/144a |
| Caliber | 6 mm |
| Weapon range | 45 m |
| Muzzle velocity (measured) | 90 m/s [295 fps] |



































