Beretta M93R AEP, Tokyo Marui
Automatic electric airsoft pistol (AEP). Replica of model Beretta M93R from Tokyo Marui. More
Beretta M93R AEP, Tokyo Marui
Automatic electric airsoft pistol (AEP) Beretta M93R from Tokyo Marui among the revolutionary innovation on the airsoft market. This is the first high-performance electric handgun of all. The weapon is a very nicely made model and a good shooting performance. The manufacturer states range up to 50m! The gun is made of durable ABS plastic and has adjustable hop-up and fixed slide.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product Beretta M93R AEP, Tokyo Marui can be found in the bookmarks.
Automatic electric airsoft pistol (AEP) Beretta M93R from Tokyo Marui among the revolutionary innovation on the airsoft market. This is the first high-performance electric handgun of all. The weapon is a very nicely made model and a good shooting performance. The manufacturer states range up to 50m! The gun is made of durable ABS plastic and has adjustable hop-up and fixed slide.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product Beretta M93R AEP, Tokyo Marui can be found in the bookmarks.
Parameters
| Notice | Battery and charger are not included. |
|---|---|
| Weapon length | 250 mm |
| Weapon weight | 0,81 kg |
| Inner barrel length | 122 mm |
| Hop-Up type | adjustable hop-up |
| Recommended BBs | 0.20 - 0.23 g |
| Magazine capacity | 40 BB |
| Recommended battery | after modification AEP Li-Pol 7.4V, 250mAh (20C) |
| Plug type | AEP type |
| Firing modes | safe/semi-auto/full-auto |
| Gearbox type | AEP |
| Bearings type | 6 mm, bushing, nylon |
| Motor type | AEP |
| Motor variant | AEP |
| AEG type | NBB |
| Blow Back | No |
| Caliber | 6 mm |
| Weapon range | 40 m |
| Muzzle velocity (manufacturer) | 66 m/s [217 fps] |























