AK-74SU, ABS fore, D-boys, BY-001, RK-01ABS
Automatic electric airsoft gun (AEG). Replica of model AK-74SU [BY-001/RK-01ABS] with plastic handguard wood imitation. More
AK-74SU, ABS fore, D-boys, BY-001, RK-01ABS
Automatic electric airsoft gun (AEG). Replica of model AK-74SU [BY-001/RK-01ABS] with steel (!!!) body, slide cover, compensator on the barrel and side-folding stock. Rocker sights sling swivel, trigger guard and other pieces are also made of metal. Handguard is in this variant, the plastic imittion of woodgrain. On the left side of body is side mounting rail, that is used to easily slide on weapon sights based on the AC or red dot sight.
Metal reinforced gearbox contains high quality steel gears, spring guide, bearings, precision ball bearings 7 mm, a spring M120, reinforced cylinder head and vacuum piston head. Includes a charger (small connector), sling, cleaning rod and wind up hi-cap magazine 500rds. The recommended battery type for this weapon model can be found in the Accessories tab in this product's detail.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product AK-74SU, ABS fore, D-boys, BY-001, RK-01ABS can be found in the bookmarks.
Automatic electric airsoft gun (AEG). Replica of model AK-74SU [BY-001/RK-01ABS] with steel (!!!) body, slide cover, compensator on the barrel and side-folding stock. Rocker sights sling swivel, trigger guard and other pieces are also made of metal. Handguard is in this variant, the plastic imittion of woodgrain. On the left side of body is side mounting rail, that is used to easily slide on weapon sights based on the AC or red dot sight.
Metal reinforced gearbox contains high quality steel gears, spring guide, bearings, precision ball bearings 7 mm, a spring M120, reinforced cylinder head and vacuum piston head. Includes a charger (small connector), sling, cleaning rod and wind up hi-cap magazine 500rds. The recommended battery type for this weapon model can be found in the Accessories tab in this product's detail.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product AK-74SU, ABS fore, D-boys, BY-001, RK-01ABS can be found in the bookmarks.
Parameters
| Notice | The package includes charger, but not battery. |
|---|---|
| Weapon length | 735/495 mm |
| Weapon weight | 2,60 kg |
| Inner barrel length | 280 mm |
| Hop-Up type | adjustable hop-up |
| Recommended BBs | 0.23 - 0.25 g |
| Magazine capacity | 500 BB |
| Magazine type | hi-cap |
| Recommended battery | Type AK (9.6V, 1600mAh) |
| Plug type | Tamiya Mini |
| Firing modes | safe/semi-auto/full-auto |
| Trigger switch | mechanical |
| Gearbox type | metal version 3 (7 mm) |
| Bearings type | 7 mm, ball bearings, metal |
| Motor type | Short torque |
| Motor variant | Short |
| AEG type | NBB |
| Blow Back | No |
| Caliber | 6 mm |
| Weapon range | 60 m |
| Muzzle velocity (manufacturer) | 120 m/s [394 fps] |































