AK-47 AIMS, D-Boys, BY-015A, RK-15W
Automatic electric airsoft gun (AEG). Replica of model AK-47 AIMS [BY-015A/RK-15W]. More
AK-47 AIMS, D-Boys, BY-015A, RK-15W
Automatic electric airsoft gun (AEG). Replica of model AK-47 AIMS [BY-015A/RK-15W] with steel (!!!) body, slide cover, compensator on the barrel and side folding stock. Adjustable sights, gas pipelines, barrel, sling swivel, trigger guard and other pieces are also made of metal. Romanian type handguard with a pistol grip for a comfortable hold is very successfully made from real wood (no plastic imitation for maximum realistic!). On the left side of body is side mounting rail by which on weapon you can easily slide the side based AK scope or red dot.
Metal reinforced gearbox contains high-quality steel gears, spring guide, bearings, precision ball bearings 7 mm, a spring M120, reinforced cylinder head and the vacuum piston head. The package includes a charger (small connector), sling, cleaning rod and wind up hi-cap magazine 600rds. The recommended battery type for this weapon model can be found in the Accessories tab in this product's detail.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product AK-47 AIMS, D-Boys, BY-015A, RK-15W can be found in the bookmarks.
Automatic electric airsoft gun (AEG). Replica of model AK-47 AIMS [BY-015A/RK-15W] with steel (!!!) body, slide cover, compensator on the barrel and side folding stock. Adjustable sights, gas pipelines, barrel, sling swivel, trigger guard and other pieces are also made of metal. Romanian type handguard with a pistol grip for a comfortable hold is very successfully made from real wood (no plastic imitation for maximum realistic!). On the left side of body is side mounting rail by which on weapon you can easily slide the side based AK scope or red dot.
Metal reinforced gearbox contains high-quality steel gears, spring guide, bearings, precision ball bearings 7 mm, a spring M120, reinforced cylinder head and the vacuum piston head. The package includes a charger (small connector), sling, cleaning rod and wind up hi-cap magazine 600rds. The recommended battery type for this weapon model can be found in the Accessories tab in this product's detail.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product AK-47 AIMS, D-Boys, BY-015A, RK-15W can be found in the bookmarks.
Parameters
| Notice | The package includes charger, but not battery. |
|---|---|
| Weapon length | 900/700 mm |
| Weapon weight | 3,42 kg |
| Inner barrel length | 455 mm |
| Hop-Up type | adjustable hop-up |
| Recommended BBs | 0.25 - 0.28 g |
| Magazine capacity | 600 BB |
| Magazine type | hi-cap |
| Recommended battery | Type AK (9.6V, 1600mAh) |
| Plug type | Tamiya Mini |
| Firing modes | safe/semi-auto/full-auto |
| Trigger switch | mechanical |
| Gearbox type | metal version 3 (7 mm) |
| Bearings type | 7 mm, ball bearings, metal |
| Motor type | Short torque |
| Motor variant | Short |
| AEG type | NBB |
| Blow Back | No |
| Caliber | 6 mm |
| Weapon range | 65 m |
| Muzzle velocity (manufacturer) | 120 m/s [394 fps] |
| Muzzle velocity (measured) | 130 m/s [427 fps] |



























