Vz. 61 Scorpion, Tokyo Marui
Spring powered airsoft gun. Replica of model Vz. 61 "Scorpion" from Tokyo Marui. More
Vz. 61 Scorpion, Tokyo Marui
Spring powered airsoft gun. Replica of model Vz. 61 "Scorpion" from Tokyo Marui, which is the world's most respected manufacturer of short and long spring powered guns.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product Vz. 61 Scorpion, Tokyo Marui can be found in the bookmarks.
Spring powered airsoft gun. Replica of model Vz. 61 "Scorpion" from Tokyo Marui, which is the world's most respected manufacturer of short and long spring powered guns.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product Vz. 61 Scorpion, Tokyo Marui can be found in the bookmarks.
Parameters
| Weapon length | 285/546 mm |
|---|---|
| Weapon weight | 0,82 kg |
| Inner barrel length | 125 mm |
| Hop-Up type | fixed hop-up 0.25g BB |
| Recommended BBs | 0.20 - 0.23 - 0.25 g |
| Magazine capacity | 26 BB |
| Firing modes | safe/one-shot |
| Blow Back | No |
| Caliber | 6 mm |
| Weapon range | 35 m |
| Muzzle velocity (manufacturer) | 70 m/s [230 fps] |


















