Vz. 61 AEP, Tokyo Marui
Automatic electric airsoft gun (AEP). Replica of model Vz. 61 from Tokyo Marui. More
Vz. 61 AEP, Tokyo Marui
Automatic electric Airsoft Gun (AEP) Vz. 61 from Tokyo Marui has a very nice workmanship and good shooting performance. The manufacturer states a range of up to 50m! Bottom frame of weapon, barrel and stock are made from metal. The package contains a battery 7.2V/500mAh and charger. The gun has an adjustable hop-up and is supplied together with mounting RIS rail and changeable outer barrel for silencer use.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product Vz. 61 AEP, Tokyo Marui can be found in the bookmarks.
Automatic electric Airsoft Gun (AEP) Vz. 61 from Tokyo Marui has a very nice workmanship and good shooting performance. The manufacturer states a range of up to 50m! Bottom frame of weapon, barrel and stock are made from metal. The package contains a battery 7.2V/500mAh and charger. The gun has an adjustable hop-up and is supplied together with mounting RIS rail and changeable outer barrel for silencer use.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product Vz. 61 AEP, Tokyo Marui can be found in the bookmarks.
Parameters
| Notice | Battery and charger are included. |
|---|---|
| Weapon length | 270/522 mm |
| Weapon weight | 1,2 kg |
| Inner barrel length | 128 mm |
| Hop-Up type | adjustable hop-up |
| Recommended BBs | 0.20 - 0.23 g |
| Magazine capacity | 58 BB |
| Recommended battery | after modification AEP Li-Pol 7.4V, 250mAh (20C) |
| Plug type | AEP type |
| Firing modes | safe/semi-auto/full-auto |
| Gearbox type | AEP |
| Bearings type | 6 mm, bushing, nylon |
| Motor type | AEP |
| Motor variant | AEP |
| AEG type | NBB |
| Blow Back | No |
| Caliber | 6 mm |
| Weapon range | 50 m |
| Muzzle velocity (manufacturer) | 80 m/s [262 fps] |












