USP Compact P60, HW, ASG
Spring powered airsoft gun. Replica of model USP Compact P60 (HW) manufactured under license from ASG. Design Heavy Weight (increased weight) is characterised by a plurality of metal parts (trigger, barrel, wire return spring, ha mmer etc.) and realistic features bolt catch, which highlights an empty magazine. More
USP Compact P60, HW, ASG
Spring powered airsoft gun. Replica of model USP Compact P60 (HW) manufactured under license from ASG. Design Heavy Weight (increased weight) is characterised by a plurality of metal parts (trigger, barrel, wire return spring, ha mmer etc.) and realistic features bolt catch, which highlights an empty magazine.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product USP Compact P60, HW, ASG can be found in the bookmarks.
Spring powered airsoft gun. Replica of model USP Compact P60 (HW) manufactured under license from ASG. Design Heavy Weight (increased weight) is characterised by a plurality of metal parts (trigger, barrel, wire return spring, ha mmer etc.) and realistic features bolt catch, which highlights an empty magazine.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product USP Compact P60, HW, ASG can be found in the bookmarks.
Parameters
| Weapon length | 180 mm |
|---|---|
| Weapon weight | 0,57 kg |
| Inner barrel length | 90 mm |
| Hop-Up type | fixed hop-up 0.20g BB |
| Recommended BBs | 0.20 - 0.23 g |
| Magazine capacity | 12 BB |
| Firing modes | safe/one-shot |
| Blow Back | No |
| Caliber | 6 mm |
| Weapon range | 25 m |
| Muzzle velocity (manufacturer) | 45 m/s [148 fps] |
| Muzzle velocity (measured) | 50 m/s [164 fps] |





















