Thompson M1A1, Tokyo Marui
Automatic electric airsoft gun (AEG). Thompson M1A1 model replica of from Tokyo Marui. More
Thompson M1A1, Tokyo Marui
Thompson M1A1 comes from the production of Auto-Ordnance. This weapon became famous during WW2 and also in the hands of notorious American gangsters. This model, manufactured by Tokyo Marui, belongs to the latest and most elaborated. It has a unique gearbox version 6, a powerful motor EG700, fixed stock for placing a large battery and has a large amount of metal. Weapon gained many admirers and many opponents for their "historic" look.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product Thompson M1A1, Tokyo Marui can be found in the bookmarks.
Thompson M1A1 comes from the production of Auto-Ordnance. This weapon became famous during WW2 and also in the hands of notorious American gangsters. This model, manufactured by Tokyo Marui, belongs to the latest and most elaborated. It has a unique gearbox version 6, a powerful motor EG700, fixed stock for placing a large battery and has a large amount of metal. Weapon gained many admirers and many opponents for their "historic" look.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product Thompson M1A1, Tokyo Marui can be found in the bookmarks.
Parameters
| Notice | Battery and charger are not included. |
|---|---|
| Weapon length | 803 mm |
| Weapon weight | 3,4 kg |
| Inner barrel length | 300 mm |
| Hop-Up type | adjustable hop-up |
| Recommended BBs | 0.20 - 0.23 - 0.25 g |
| Magazine capacity | 60 BB |
| Magazine type | low-cap |
| Recommended battery | Type Large (8.4V) |
| Plug type | Tamiya Large |
| Firing modes | safe/semi-auto/full-auto |
| Trigger switch | mechanical |
| Gearbox type | version 6 |
| Bearings type | 6 mm, bushing, nylon |
| Motor type | EG700 |
| Motor variant | Short |
| AEG type | NBB |
| Blow Back | No |
| Caliber | 6 mm |
| Weapon range | 45 m |
| Muzzle velocity (manufacturer) | 90 m/s [295 fps] |





















