STI TAC MASTER, desert, GBB, CO2, ASG
Gas airsoft gun on CO2 cartridge with a very strong system Blow Back. Full metal replica of model STI TAC MASTER in the sand design manufactured under license from ASG. More
STI TAC MASTER, desert, GBB, CO2, ASG
Gas airsoft gun on CO2 cartridge with a very strong system Blow Back. Full metal replica of model STI TAC MASTER in the sand design manufactured under license from ASG. Credibly processed gun with adjustable hop-up system and moving slide with functional bolt catch. Modern type is based on the famous Colt M1911 pistol against which features Lightweight, comfortable rubbergrip and tactically highlighted sights. RIS rail in front of the trigger guard allows easy mounting tactical accessories. CO2 cartridge is stored in the magazine body that is adapted for easy filling of balls in its extended bottom.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product STI TAC MASTER, desert, GBB, CO2, ASG can be found in the bookmarks.
Gas airsoft gun on CO2 cartridge with a very strong system Blow Back. Full metal replica of model STI TAC MASTER in the sand design manufactured under license from ASG. Credibly processed gun with adjustable hop-up system and moving slide with functional bolt catch. Modern type is based on the famous Colt M1911 pistol against which features Lightweight, comfortable rubbergrip and tactically highlighted sights. RIS rail in front of the trigger guard allows easy mounting tactical accessories. CO2 cartridge is stored in the magazine body that is adapted for easy filling of balls in its extended bottom.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product STI TAC MASTER, desert, GBB, CO2, ASG can be found in the bookmarks.
Parameters
| Notice | For CO2 12g gas cartridges only. |
|---|---|
| Weapon length | 223 mm |
| Weapon weight | 0,969 kg |
| Inner barrel length | 115 mm |
| Hop-Up type | adjustable hop-up |
| Recommended BBs | 0.23 - 0.25 g |
| Magazine capacity | 24 BB |
| Firing modes | safe/semi-auto |
| Gas gun type | GBB |
| Blow Back | Yes, gas |
| Gas Propellant | CO2 |
| Caliber | 6 mm |
| Weapon range | 53 m |
| Muzzle velocity (manufacturer) | 100 m/s [328 fps] |
| Muzzle velocity (measured) | 105 m/s [344 fps] |























