STI Lawman, GBB, CO2, ASG
Gas airsoft gun on CO2 cartridge with a very strong system Blow Back. Full metal replica of model STI Lawman manufactured under license ASG. More
STI Lawman, GBB, CO2, ASG
Gas airsoft gun on CO2 cartridge with a very strong system Blow Back. Full metal replica of model STI Lawman manufactured under license ASG. Credibly processed gun with adjustable hop-up system and moving slide with functional bolt catch. The model is based on the famous Colt M1911 pistol and is thus well equipped with the famous palm fuse and allows realistic disassembly. CO2 cartridge is stored in the magazine body that is adapted for easy filling of balls in its extended bottom.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product STI Lawman, GBB, CO2, ASG can be found in the bookmarks.
Gas airsoft gun on CO2 cartridge with a very strong system Blow Back. Full metal replica of model STI Lawman manufactured under license ASG. Credibly processed gun with adjustable hop-up system and moving slide with functional bolt catch. The model is based on the famous Colt M1911 pistol and is thus well equipped with the famous palm fuse and allows realistic disassembly. CO2 cartridge is stored in the magazine body that is adapted for easy filling of balls in its extended bottom.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product STI Lawman, GBB, CO2, ASG can be found in the bookmarks.
Parameters
| Notice | For CO2 12g gas cartridges only. |
|---|---|
| Weapon length | 218 mm |
| Weapon weight | 0,960 kg |
| Inner barrel length | 115 mm |
| Hop-Up type | adjustable hop-up |
| Recommended BBs | 0.23 - 0.25 g |
| Magazine capacity | 24 BB |
| Firing modes | safe/semi-auto |
| Gas gun type | GBB |
| Blow Back | Yes, gas |
| Gas Propellant | CO2 |
| Caliber | 6 mm |
| Weapon range | 53 m |
| Muzzle velocity (manufacturer) | 100 m/s [328 fps] |
| Muzzle velocity (measured) | 105 m/s [344 fps] |


















