STG44, MP44, real wood, AGM
Automatic electric airsoft gun (AEG). Replica of model STG44/MP44. More
STG44, MP44, real wood, AGM
Automatic electric airsoft gun (AEG). Replica of model STG44/MP44 in full metal design and the stock of wood. The gun has a metal gearbox with reinforced cylinder head, vacuum piston head and steel gears. The package includes a charger, battery 8.4V/1200mAh (small connector), cleaning rod and a Hi-cap Magazine 550 rounds of BBs.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product STG44, MP44, real wood, AGM can be found in the bookmarks.
Automatic electric airsoft gun (AEG). Replica of model STG44/MP44 in full metal design and the stock of wood. The gun has a metal gearbox with reinforced cylinder head, vacuum piston head and steel gears. The package includes a charger, battery 8.4V/1200mAh (small connector), cleaning rod and a Hi-cap Magazine 550 rounds of BBs.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product STG44, MP44, real wood, AGM can be found in the bookmarks.
Parameters
| Notice | Battery and charger are included. |
|---|---|
| Weapon length | 940 mm |
| Weapon weight | 4,4 kg |
| Inner barrel length | 455 mm |
| Hop-Up type | adjustable hop-up |
| Recommended BBs | 0.20 - 0.23 - 0.25 g |
| Magazine capacity | 550 BB |
| Magazine type | hi-cap |
| Recommended battery | Type AK (8.4V, 1600mAh) |
| Plug type | Tamiya Mini |
| Firing modes | safe/semi-auto/full-auto |
| Trigger switch | mechanical |
| Gearbox type | metal version 2 |
| Bearings type | 8 mm, bushing, metal |
| Motor variant | Long |
| AEG type | NBB |
| Blow Back | No |
| Caliber | 6 mm |
| Weapon range | 55 m |
| Muzzle velocity (manufacturer) | 105 m/s [344 fps] |












