Sten Mk II, AGM
Automatic electric airsoft gun (AEG). Replica of model STEN Mk II. More
Sten Mk II, AGM
Automatic electric airsoft gun (AEG). Replica of model STEN Mk II full metal design with a large number of steel parts. Manufacturers managed to achieve to realistic processing so that the Replica of appearance as close as possible the original. In guns is a metal gearbox with reinforced cylinder head, vacuum piston head and steel gears. The package includes a charger, battery 8.4V/1200mAh (small connector) fast charger, cleaning rod and low-cap magazine 50rds (same as MP40).
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product Sten Mk II, AGM can be found in the bookmarks.
Automatic electric airsoft gun (AEG). Replica of model STEN Mk II full metal design with a large number of steel parts. Manufacturers managed to achieve to realistic processing so that the Replica of appearance as close as possible the original. In guns is a metal gearbox with reinforced cylinder head, vacuum piston head and steel gears. The package includes a charger, battery 8.4V/1200mAh (small connector) fast charger, cleaning rod and low-cap magazine 50rds (same as MP40).
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product Sten Mk II, AGM can be found in the bookmarks.
Parameters
| Notice | Battery and charger are included. |
|---|---|
| Weapon length | 770 mm |
| Weapon weight | 2,70 kg |
| Inner barrel length | 230 mm |
| Hop-Up type | adjustable hop-up |
| Recommended BBs | 0.20 - 0.23 - 0.25 g |
| Magazine capacity | 50 BB |
| Magazine type | low-cap |
| Recommended battery | Type AK (8.4V, 1600mAh) |
| Plug type | Tamiya Mini |
| Firing modes | safe/full-auto |
| Trigger switch | mechanical |
| Gearbox type | metal version STEN |
| Bearings type | 6 mm, bushing, metal/plastic |
| Motor variant | Short |
| AEG type | NBB |
| Blow Back | No |
| Caliber | 6 mm |
| Weapon range | 45 m |
| Muzzle velocity (measured) | 90 m/s [295 fps] |














