SIG P226 AEP, black, Cyma, CM.122
Automatic electric airsoft pistol (AEP). Replica of model Pistol SIG P226 [CM.122] with a metal slide and a unique serial number. More
SIG P226 AEP, black, Cyma, CM.122
Automatic electric airsoft pistol (AEP). Replica of model Pistol SIG P226 [CM.122] with a metal slide and a unique serial number. The package includes a charger, battery 7.2V/450mAh, BBs speed loader, cleaning rod and magazine for 30 rounds of BBs. The magazine can be used and is designed for the weapon Glock 18C AEP with a capacity of 30 or 100rds (sometimes you need a small adjustment to catch the magazine).
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product SIG P226 AEP, black, Cyma, CM.122 can be found in the bookmarks.
Automatic electric airsoft pistol (AEP). Replica of model Pistol SIG P226 [CM.122] with a metal slide and a unique serial number. The package includes a charger, battery 7.2V/450mAh, BBs speed loader, cleaning rod and magazine for 30 rounds of BBs. The magazine can be used and is designed for the weapon Glock 18C AEP with a capacity of 30 or 100rds (sometimes you need a small adjustment to catch the magazine).
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product SIG P226 AEP, black, Cyma, CM.122 can be found in the bookmarks.
Parameters
| Notice | Battery and charger are included. |
|---|---|
| Weapon length | 215 mm |
| Weapon weight | 0,85 kg |
| Inner barrel length | 125 mm |
| Hop-Up type | adjustable hop-up |
| Recommended BBs | 0.20 - 0.23 g |
| Magazine capacity | 30 BB |
| Recommended battery | after modification AEP Li-Pol 7.4V, 250mAh (20C) |
| Plug type | AEP type |
| Firing modes | safe/semi-auto/full-auto |
| Gearbox type | AEP |
| Bearings type | 6 mm, bushing, nylon |
| Motor type | AEP |
| Motor variant | AEP |
| AEG type | NBB |
| Blow Back | No |
| Caliber | 6 mm |
| Weapon range | 33 m |
| Muzzle velocity (measured) | 66 m/s [217 fps] |




































