SCAR Light, FN Herstal, TAN, Cyma, CM.063 TN
Electric airsoft guns. Replica of the SCAR Light [CM.063 TN] model from Cyma, manufactured under license from FN Herstal and CyberGun in a full-metal design and TAN color. More
SCAR Light, FN Herstal, TAN, Cyma, CM.063 TN
Electric airsoft guns. Replica of the SCAR Light [CM.063 TN] model from Cyma, manufactured under license from FN Herstal and CyberGun in a full-metal design and TAN color. The Special Operations Combat Assault Gun (SCAR) is a gun designed by the Belgian company FN-Herstal, which is also behind the development of the popular P90 gun. The SCAR gun was deliberately designed as a future gun for special military units. The real gun makes extensive use of strong and durable plastics that require minimal maintenance and can withstand rough handling.
The SCAR has a folding and sliding stock (3 positions) that is also equipped with a quick-adjust cheek piece. The upper part of the body is made of aluminum alloys and is equipped with a large number of RIS rails, which are used to attach accessories such as Red Dots, laser, flashlight, tactical grip, etc. The metal front and rear sights are adjustable and foldable. The metal outer barrel is fitted with a compensator, which is screwed onto a 14 mm counter-clockwise thread.
This airsoft replica features a metal reinforced v. 2 gearbox, high-quality steel gears, precision metal 7 mm bearings, an M120 spring, a plastic cylinder head (eccentric exhaust) and a counterpressure piston head. The package includes a plastic cleaning rod and a high-capacity M4-type rotating magazine for 300 BBs (hicap).
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product SCAR Light, FN Herstal, TAN, Cyma, CM.063 TN can be found in the bookmarks.
Electric airsoft guns. Replica of the SCAR Light [CM.063 TN] model from Cyma, manufactured under license from FN Herstal and CyberGun in a full-metal design and TAN color. The Special Operations Combat Assault Gun (SCAR) is a gun designed by the Belgian company FN-Herstal, which is also behind the development of the popular P90 gun. The SCAR gun was deliberately designed as a future gun for special military units. The real gun makes extensive use of strong and durable plastics that require minimal maintenance and can withstand rough handling.
The SCAR has a folding and sliding stock (3 positions) that is also equipped with a quick-adjust cheek piece. The upper part of the body is made of aluminum alloys and is equipped with a large number of RIS rails, which are used to attach accessories such as Red Dots, laser, flashlight, tactical grip, etc. The metal front and rear sights are adjustable and foldable. The metal outer barrel is fitted with a compensator, which is screwed onto a 14 mm counter-clockwise thread.
This airsoft replica features a metal reinforced v. 2 gearbox, high-quality steel gears, precision metal 7 mm bearings, an M120 spring, a plastic cylinder head (eccentric exhaust) and a counterpressure piston head. The package includes a plastic cleaning rod and a high-capacity M4-type rotating magazine for 300 BBs (hicap).
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product SCAR Light, FN Herstal, TAN, Cyma, CM.063 TN can be found in the bookmarks.
Parameters
| Notice | Battery and charger are not included. |
|---|---|
| Weapon length | 790/730/540 mm |
| Weapon weight | 3,4 kg |
| Inner barrel length | 275 mm |
| Hop-Up type | adjustable hop-up |
| Recommended BBs | 0,20 - 0,23 - 0,25 g |
| Magazine capacity | 300 BB |
| Magazine type | hi-cap |
| Recommended battery | Type Mini (8,4V) |
| Plug type | Tamiya Mini |
| Firing modes | safe/semi/auto |
| Trigger switch | mechanical |
| Gearbox type | reinforced version 2 (7 mm) |
| Bearings type | 7 mm, bushings, metal |
| Motor type | Long torque |
| Motor variant | Long |
| AEG type | NBB |
| Blow Back | No |
| Caliber | 6 mm |
| Weapon range | 65 m |
| Muzzle velocity (manufacturer) | 120 m/s [394 fps] |
| Muzzle velocity (measured) | 125 m/s [410 fps] |












































