SAR sportmatch M41 SG, Classic Army
Automatic electric airsoft gun (AEG). Replica of model SAR sportmatch M41 SG (G3A3) from Classic Army. More
SAR sportmatch M41 SG, Classic Army
German arms factory Heckler&Koch manufactures a wide range of rifles, assault rifles, machine guns and sniper rifles. It is interesting that most types use a renowned locking system with rollers and barrel with polygonal bore (barrel does not have the classic slot but polyhedron with a spiral pitch). G3 rifles series can include both the quality and the extension between weapons M16 and AK-47. Weapons were in operation for armed conflicts around the world. In its arsenal it has about 50 armies of different countries. Electric Airsoft Gun SAR sportmatch M41 SG Classic Army from a construction base in the model H&K G3A3. The weapon is not provided with the logo of the German guns companies Schwaben Arms. This metal model contains reinforced gearbox version 2, reinforced internal components (gears, piston, piston head, metal bearings and spring guide), High Speed ??& High Torque motor and fixed stock to store large battery. The weapon is provided with an original engraving SAR and a unique serial number.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product SAR sportmatch M41 SG, Classic Army can be found in the bookmarks.
German arms factory Heckler&Koch manufactures a wide range of rifles, assault rifles, machine guns and sniper rifles. It is interesting that most types use a renowned locking system with rollers and barrel with polygonal bore (barrel does not have the classic slot but polyhedron with a spiral pitch). G3 rifles series can include both the quality and the extension between weapons M16 and AK-47. Weapons were in operation for armed conflicts around the world. In its arsenal it has about 50 armies of different countries. Electric Airsoft Gun SAR sportmatch M41 SG Classic Army from a construction base in the model H&K G3A3. The weapon is not provided with the logo of the German guns companies Schwaben Arms. This metal model contains reinforced gearbox version 2, reinforced internal components (gears, piston, piston head, metal bearings and spring guide), High Speed ??& High Torque motor and fixed stock to store large battery. The weapon is provided with an original engraving SAR and a unique serial number.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product SAR sportmatch M41 SG, Classic Army can be found in the bookmarks.
Parameters
| Notice | Battery and charger are not included. |
|---|---|
| Weapon length | 1020 mm |
| Weapon weight | 3 kg |
| Inner barrel length | 495 mm |
| Hop-Up type | adjustable hop-up |
| Recommended BBs | 0.20 - 0.23 - 0.25 g |
| Magazine capacity | 500 BB |
| Magazine type | hi-cap |
| Recommended battery | Type Large (8.4V) |
| Plug type | Tamiya Large |
| Firing modes | safe/semi-auto/full-auto |
| Trigger switch | mechanical |
| Gearbox type | reinforced version 2 (7 mm) |
| Bearings type | 7 mm, ball bearings, metal |
| Motor type | High Speed & High Torque |
| Motor variant | Long |
| AEG type | NBB |
| Blow Back | No |
| Caliber | 6 mm |
| Weapon range | 48 m |
| Muzzle velocity (manufacturer) | 95 m/s [312 fps] |




























