SA58 Rifle, ZL, ZL 2010-C
Automatic electric airsoft gun (AEG). Replica of model SA58 Rifle [ZL 2010-C] with metal body and barrel. It is a modern processing famous FN FAL assault rifles American company DSA. More
SA58 Rifle, ZL, ZL 2010-C
Automatic electric airsoft gun (AEG). Replica of model SA58 Rifle [ZL 2010-C] with metal body and barrel. It is a modern processing famous FN FAL assault rifles American company DSA. Successful airsoft version comes from the latest edition of which has recently processed metal body with functional dust cover. Long version with plastic handguard, robust grip and fixed hollow stock with space for storing a stronger battery. The upper body is equipped with a long RIS rail for attaching different scopes and red dots.
Metal reinforced gearbox contains high quality steel gears, reinforced piston with metal teeth (half teeth), 7 mm precision ball bearings, spring M130, metal spring guide, reinforced cylinder head and the vacuum piston head. In the base will even fit the metal hop-up chamber from one piece. The package includes a charger, battery 8.4V/1200mAh (small connector), cleaning rod and wind up hi-cap magazine 500rds.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product SA58 Rifle, ZL, ZL 2010-C can be found in the bookmarks.
Automatic electric airsoft gun (AEG). Replica of model SA58 Rifle [ZL 2010-C] with metal body and barrel. It is a modern processing famous FN FAL assault rifles American company DSA. Successful airsoft version comes from the latest edition of which has recently processed metal body with functional dust cover. Long version with plastic handguard, robust grip and fixed hollow stock with space for storing a stronger battery. The upper body is equipped with a long RIS rail for attaching different scopes and red dots.
Metal reinforced gearbox contains high quality steel gears, reinforced piston with metal teeth (half teeth), 7 mm precision ball bearings, spring M130, metal spring guide, reinforced cylinder head and the vacuum piston head. In the base will even fit the metal hop-up chamber from one piece. The package includes a charger, battery 8.4V/1200mAh (small connector), cleaning rod and wind up hi-cap magazine 500rds.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product SA58 Rifle, ZL, ZL 2010-C can be found in the bookmarks.
Parameters
| Notice | Battery and charger are included. |
|---|---|
| Weapon length | 980 mm |
| Weapon weight | 3,3 kg |
| Inner barrel length | 435 mm |
| Hop-Up type | adjustable hop-up |
| Recommended BBs | 0.25 - 0.28 g |
| Magazine capacity | 500 BB |
| Magazine type | hi-cap |
| Recommended battery | Type CQB (9.6V, 2000mAh) |
| Plug type | Tamiya Mini |
| Firing modes | safe/semi-auto/full-auto |
| Trigger switch | mechanical |
| Gearbox type | reinforced version 3 (7 mm) |
| Bearings type | 7 mm, ball bearings, metal |
| Motor type | Short torque |
| Motor variant | Short |
| AEG type | NBB |
| Blow Back | No |
| Caliber | 6 mm |
| Weapon range | 68 m |
| Muzzle velocity (manufacturer) | 135 m/s [443 fps] |
| Muzzle velocity (measured) | 135 m/s [443 fps] |












