PTW MAX M16A3, M150, Systema
Professional electric airsoft gun PTW. Replica of model M16A3 MAX (M150) from Systema. More
PTW MAX M16A3, M150, Systema
M16/AR15 type of weapons are undoubtedly the most used worldwide. Originally, this model was designed by Eugene Stoner for ArmaLite company. Later it received property rights from the U.S. Government, which allowed them to provide to other arms factories in the World. The M16A3 is a newer type of M16 assault rifle used by units of the US Army. It has a detachable carrying handle which has a sight that is possible to attach different scopes and red dots. After removing the handguard a grenade launcher can be attached. This professional training model (PTW) is produced by the Systema and is primarily intended for training military and police forces. It includes a revolutionary system of shooting, which is unrivaled market leader, both in performance and in reliability and durability. The basic weapon is supplied with a spring M150 and barrel 6.04 mm. The used materials are combination of steel, aluminium alloy and ABS plastics. The gun has a system of real disassembly and only needs a few seconds to change the basic cylinder M150 for weaker M110 thereby not to expose your opponents to unnecessary danger when shooting at short distances. The whole Systema PTW prides itself especially on real dimensions and weights in comparison with imitation of firearm. PTW system is completely different from conventional weapons and AEG models MAX (M150) which we offered, are the flagship of the Japanese manufacturer since 2007/2008.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product PTW MAX M16A3, M150, Systema can be found in the bookmarks.
M16/AR15 type of weapons are undoubtedly the most used worldwide. Originally, this model was designed by Eugene Stoner for ArmaLite company. Later it received property rights from the U.S. Government, which allowed them to provide to other arms factories in the World. The M16A3 is a newer type of M16 assault rifle used by units of the US Army. It has a detachable carrying handle which has a sight that is possible to attach different scopes and red dots. After removing the handguard a grenade launcher can be attached. This professional training model (PTW) is produced by the Systema and is primarily intended for training military and police forces. It includes a revolutionary system of shooting, which is unrivaled market leader, both in performance and in reliability and durability. The basic weapon is supplied with a spring M150 and barrel 6.04 mm. The used materials are combination of steel, aluminium alloy and ABS plastics. The gun has a system of real disassembly and only needs a few seconds to change the basic cylinder M150 for weaker M110 thereby not to expose your opponents to unnecessary danger when shooting at short distances. The whole Systema PTW prides itself especially on real dimensions and weights in comparison with imitation of firearm. PTW system is completely different from conventional weapons and AEG models MAX (M150) which we offered, are the flagship of the Japanese manufacturer since 2007/2008.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product PTW MAX M16A3, M150, Systema can be found in the bookmarks.
Parameters
| Notice | Battery and charger are not included. |
|---|---|
| Weapon length | 1000 mm |
| Weapon weight | 3,5 kg |
| Inner barrel length | 380 mm |
| Hop-Up type | adjustable hop-up |
| Recommended BBs | 0.28 - 0.30 g |
| Magazine capacity | 120 BB |
| Magazine type | mid-cap |
| Recommended battery | PTW M16 12V, 2400mAh |
| Plug type | Tamiya Large |
| Firing modes | safe/semi-auto/full-auto |
| Trigger switch | electronic |
| Gearbox type | Planetary Gear Box |
| Motor type | 490 |
| Motor variant | PTW |
| AEG type | NBB |
| Blow Back | No |
| Caliber | 6 mm |
| Weapon range | 80 m |
| Muzzle velocity (measured) | 160 m/s [525 fps] |




















