PTW M4A1 MAX, M150, Challenge Kit, Systema
Professional Electric Airsoft Gun PTW. Replica of model M4A1 MAX (M150) from Systema delivery in the unfolded state (Challenge Kit). More
PTW M4A1 MAX, M150, Challenge Kit, Systema
Professional electric airsoft gun PTW. Replica of model M4A1 MAX (M150) from Systema delivery in a disassembled state. Manufacturer, this set is represented as a Challenge Kit. Professional training models (PTW) are produced by Systema and are primarily intended for the training of military and police forces. They contain a revolutionary system of shooting, which is unrivaled market leader, both in performance and in reliability and durability. The weapon is basically supplied with a spring M150 and barrel 6.04 mm. The used materials are combination of steel, aluminum alloy and ABS plastics. The gun has a system of real disassembly needs only a few seconds to change the basic cylinder M150 for weaker M110 thereby not exposing your opponent to danger unnecessarily when shooting at short distances. The whole Systema PTW prides itself especially on real dimensions and weights in comparison with imitation of firearm. PTW system is completely different from conventional weapons and AEG models MAX (M150) which we offered, are the flagship of the Japanese manufacturer since 2007/2008. Challenge kits are complete PTW weapons. The only difference from the "complex versions of" the body of weapon is without engraving of Systema and without serial numbers, everything else is the same. In the case that you do not want to fold the kit by yourself, you can use our service.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product PTW M4A1 MAX, M150, Challenge Kit, Systema can be found in the bookmarks.
Professional electric airsoft gun PTW. Replica of model M4A1 MAX (M150) from Systema delivery in a disassembled state. Manufacturer, this set is represented as a Challenge Kit. Professional training models (PTW) are produced by Systema and are primarily intended for the training of military and police forces. They contain a revolutionary system of shooting, which is unrivaled market leader, both in performance and in reliability and durability. The weapon is basically supplied with a spring M150 and barrel 6.04 mm. The used materials are combination of steel, aluminum alloy and ABS plastics. The gun has a system of real disassembly needs only a few seconds to change the basic cylinder M150 for weaker M110 thereby not exposing your opponent to danger unnecessarily when shooting at short distances. The whole Systema PTW prides itself especially on real dimensions and weights in comparison with imitation of firearm. PTW system is completely different from conventional weapons and AEG models MAX (M150) which we offered, are the flagship of the Japanese manufacturer since 2007/2008. Challenge kits are complete PTW weapons. The only difference from the "complex versions of" the body of weapon is without engraving of Systema and without serial numbers, everything else is the same. In the case that you do not want to fold the kit by yourself, you can use our service.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product PTW M4A1 MAX, M150, Challenge Kit, Systema can be found in the bookmarks.
Parameters
| Notice | Battery and charger are not included. |
|---|---|
| Weapon length | 808/908 mm |
| Weapon weight | 3,3 kg |
| Inner barrel length | 380 mm |
| Hop-Up type | adjustable hop-up |
| Recommended BBs | 0.28 - 0.30 g |
| Magazine capacity | 120 BB |
| Magazine type | mid-cap |
| Recommended battery | PTW M4A1 12V, 1300mAh |
| Plug type | Tamiya Large |
| Firing modes | safe/semi-auto/full-auto |
| Trigger switch | electronic |
| Gearbox type | Planetary Gear Box |
| Motor type | 490 |
| Motor variant | PTW |
| AEG type | NBB |
| Blow Back | No |
| Caliber | 6 mm |
| Weapon range | 80 m |
| Muzzle velocity (measured) | 160 m/s [525 fps] |










