Automatic electric airsoft gun (AEG). Replica of model P90 TR from Tokyo Marui. More
P90 TR, Tokyo Marui
FN-P90 is based on a modern weapon system, proposed by the Belgian FN-Herstal factory. FN-P90 is a rifle with the rate of fire of a submachine gun, which uses a unique system of charging, the ammunition must be rotated 90 ° before charging! This model, made by Tokyo Marui, is among the newest. It includes a new gearbox version 6 and the most powerful motor EG1000. Its advantage is the compactness and high rate of fire. Unlike the model P90 it does not have a built-in red dot. It includes a mounting rail, which any scope/red dot can be attached. The basic model weapon also includes a silencer.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product P90 TR, Tokyo Marui can be found in the bookmarks.
FN-P90 is based on a modern weapon system, proposed by the Belgian FN-Herstal factory. FN-P90 is a rifle with the rate of fire of a submachine gun, which uses a unique system of charging, the ammunition must be rotated 90 ° before charging! This model, made by Tokyo Marui, is among the newest. It includes a new gearbox version 6 and the most powerful motor EG1000. Its advantage is the compactness and high rate of fire. Unlike the model P90 it does not have a built-in red dot. It includes a mounting rail, which any scope/red dot can be attached. The basic model weapon also includes a silencer.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product P90 TR, Tokyo Marui can be found in the bookmarks.
Parameters
| Notice | Battery and charger are not included. |
|---|---|
| Weapon length | 504/670 mm |
| Weapon weight | 2,1 kg |
| Inner barrel length | 247 mm |
| Hop-Up type | adjustable hop-up |
| Recommended BBs | 0.20 - 0.23 - 0.25 g |
| Magazine capacity | 68 BB |
| Magazine type | low-cap |
| Recommended battery | Type Mini (8.4V) |
| Plug type | Tamiya Mini |
| Firing modes | safe/semi-auto/full-auto |
| Trigger switch | mechanical |
| Gearbox type | version 6 |
| Bearings type | 6 mm, bushing, nylon |
| Motor type | EG1000 |
| Motor variant | Long |
| AEG type | NBB |
| Blow Back | No |
| Caliber | 6 mm |
| Weapon range | 45 m |
| Muzzle velocity (manufacturer) | 90 m/s [295 fps] |





























