P90 TR, Kart
Automatic electric airsoft gun (AEG). Replica of model P90 TR (Triple Rail). More
P90 TR, Kart
Automatic electric airsoft gun (AEG). Replica of model P90 TR (Triple Rail) with a body made of hardened ABS plastic. Full metal top part is equipped with three RIS rails for mounting optical sights and other tactical accessories.
Metal reinforced gearbox contains high quality steel gears, precision metal bearings 7 mm, a spring M120, reinforced cylinder head and the vacuum piston head. The package includes a charger, battery 8.4V/1100mAh (small connector), cleaning rod, speed loader and low-cap magazine for 68rds.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product P90 TR, Kart can be found in the bookmarks.
Automatic electric airsoft gun (AEG). Replica of model P90 TR (Triple Rail) with a body made of hardened ABS plastic. Full metal top part is equipped with three RIS rails for mounting optical sights and other tactical accessories.
Metal reinforced gearbox contains high quality steel gears, precision metal bearings 7 mm, a spring M120, reinforced cylinder head and the vacuum piston head. The package includes a charger, battery 8.4V/1100mAh (small connector), cleaning rod, speed loader and low-cap magazine for 68rds.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product P90 TR, Kart can be found in the bookmarks.
Parameters
| Notice | Battery and charger are included. |
|---|---|
| Weapon length | 504 mm |
| Weapon weight | 2,10 kg |
| Inner barrel length | 247 mm |
| Hop-Up type | adjustable hop-up |
| Recommended BBs | 0.25 - 0.28 g |
| Magazine capacity | 68 BB |
| Magazine type | low-cap |
| Recommended battery | Type Mini (9.6V) |
| Plug type | Tamiya Mini |
| Firing modes | safe/semi-auto/full-auto |
| Trigger switch | mechanical |
| Gearbox type | metal version 6 (7 mm) |
| Bearings type | 7 mm, bushing, metal |
| Motor type | Long torque |
| Motor variant | Long |
| AEG type | NBB |
| Blow Back | No |
| Caliber | 6 mm |
| Weapon range | 63 m |
| Muzzle velocity (manufacturer) | 120 m/s [394 fps] |
| Muzzle velocity (measured) | 125 m/s [410 fps] |















