Mauser model KAR98K, Tanaka Works
Gas powered airsoft gun. Replica of Mauser model KAR98K from Tanaka Works. More
Mauser model KAR98K, Tanaka Works
Original Mauser rifle KAR98K was used during World War II, being the most widely used weapons for German troops and was very popular because of its reliability. This model of airsoft guns is manufactured by Tanaka Works. The weapon has a realistically made wooden stock, real weight and full-steel barrel and slide. Manufacturer marked on the weapon which is the the original stamping with the German eagle and swastika.The basic model of the weapon is equipped with sling swivel, mount on the rifle scope, fully adjustable sights and includes an adjustable hop-up mechanism that can be controlled by rotating the knob before the magazine well. Shooting parameters and performance is similar to a gas sniper rifles M700 and M24 SWS Police. Before sending any weapons, we will make necessary adjustments to set maximum power of weapons.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product Mauser model KAR98K, Tanaka Works can be found in the bookmarks.
Original Mauser rifle KAR98K was used during World War II, being the most widely used weapons for German troops and was very popular because of its reliability. This model of airsoft guns is manufactured by Tanaka Works. The weapon has a realistically made wooden stock, real weight and full-steel barrel and slide. Manufacturer marked on the weapon which is the the original stamping with the German eagle and swastika.The basic model of the weapon is equipped with sling swivel, mount on the rifle scope, fully adjustable sights and includes an adjustable hop-up mechanism that can be controlled by rotating the knob before the magazine well. Shooting parameters and performance is similar to a gas sniper rifles M700 and M24 SWS Police. Before sending any weapons, we will make necessary adjustments to set maximum power of weapons.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product Mauser model KAR98K, Tanaka Works can be found in the bookmarks.
Parameters
| Weapon length | 1100 mm |
|---|---|
| Weapon weight | 4 kg |
| Inner barrel length | 577 mm |
| Hop-Up type | adjustable hop-up |
| Recommended BBs | 0.36 - 0.40 - 0.43 g |
| Magazine capacity | 10 BB |
| Firing modes | safe/one-shot |
| Gas gun type | GNB |
| Blow Back | No |
| Gas Propellant | GreenGas |
| Caliber | 6 mm |
| Weapon range | 80 m |
| Muzzle velocity (manufacturer) | 160 m/s [525 fps] |



















