M4 URX CQB, plastic, Black, Cyma Sport, CM.501
Electric airsoft gun. Replica of the M4 URX CQB [CM.501] Cyma Sport Edition model with an ABS plastic body and a metal outer barrel. More
M4 URX CQB, plastic, Black, Cyma Sport, CM.501
Electric airsoft gun. Replica of the M4 URX CQB [CM.501] Cyma Sport Edition model with an ABS plastic body and a metal outer barrel. The lower line of all-plastic M4 weapons from the CM.5XX series is aimed primarily at novice shooters with its price. This brand has not disappointed with its workmanship again and continues to maintain its popularity among the wide airsoft public.
The gun comes from the latest edition, which has a newly processed body with a functional ejection window, a bolt puller and a metal imitation of the bolt. A shortened M4 type with a plastic RIS forend of the KAC URX type, a tactical Crane plug-in stock (6 adjustment positions) and folding KAC sights, between which it is possible to attach various optics or collimators.
The reinforced metal gearbox contains high-quality steel wheels, precise 8 mm sliding bearings (cross slot), a spring at the M125 level, a metal spring guide with a bearing, a reinforced cylinder head and a counter-pressure piston head. The one-piece metal hop-up chamber and barrel without additional surface treatments with an internal diameter of 6.08 mm will certainly please you. The package includes a charger, an 8.4V/1200 mAh battery (small connector), a plastic cleaning brush for cleaning the barrel, a strap and a high-capacity magazine for 300 BBs (Hicap).
What is Cyma Sport Edition?
Forget about the old manufacturer's designations such as Blue Edition, High Speed ??Edition, Limited Edition, etc. The manufacturer has completely switched to a new and more logical division into three product lines: Sport, Standard and Platinum.
The Cyma Sport Edition has undergone some further improvements since 2025 compared to previous versions. The bodies and external parts are now made of higher quality materials. There have also been several improvements to the internal parts, such as new hop-up rubber bands, and in some cases even entire chambers, new gearboxes and load-bearing internal parts.
The Cyma Sport Edition is a basic product line of airsoft weapons, aimed primarily at beginner players and recreational use. It offers affordable electric (AEG) replicas with a simplified design, but still with good reliability and functionality.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product M4 URX CQB, plastic, Black, Cyma Sport, CM.501 can be found in the bookmarks.
Electric airsoft gun. Replica of the M4 URX CQB [CM.501] Cyma Sport Edition model with an ABS plastic body and a metal outer barrel. The lower line of all-plastic M4 weapons from the CM.5XX series is aimed primarily at novice shooters with its price. This brand has not disappointed with its workmanship again and continues to maintain its popularity among the wide airsoft public.
The gun comes from the latest edition, which has a newly processed body with a functional ejection window, a bolt puller and a metal imitation of the bolt. A shortened M4 type with a plastic RIS forend of the KAC URX type, a tactical Crane plug-in stock (6 adjustment positions) and folding KAC sights, between which it is possible to attach various optics or collimators.
The reinforced metal gearbox contains high-quality steel wheels, precise 8 mm sliding bearings (cross slot), a spring at the M125 level, a metal spring guide with a bearing, a reinforced cylinder head and a counter-pressure piston head. The one-piece metal hop-up chamber and barrel without additional surface treatments with an internal diameter of 6.08 mm will certainly please you. The package includes a charger, an 8.4V/1200 mAh battery (small connector), a plastic cleaning brush for cleaning the barrel, a strap and a high-capacity magazine for 300 BBs (Hicap).
What is Cyma Sport Edition?
Forget about the old manufacturer's designations such as Blue Edition, High Speed ??Edition, Limited Edition, etc. The manufacturer has completely switched to a new and more logical division into three product lines: Sport, Standard and Platinum.
The Cyma Sport Edition has undergone some further improvements since 2025 compared to previous versions. The bodies and external parts are now made of higher quality materials. There have also been several improvements to the internal parts, such as new hop-up rubber bands, and in some cases even entire chambers, new gearboxes and load-bearing internal parts.
The Cyma Sport Edition is a basic product line of airsoft weapons, aimed primarily at beginner players and recreational use. It offers affordable electric (AEG) replicas with a simplified design, but still with good reliability and functionality.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product M4 URX CQB, plastic, Black, Cyma Sport, CM.501 can be found in the bookmarks.
Parameters
| Notice | Battery and charger are included. |
|---|---|
| Weapon length | 830/735 mm |
| Weapon weight | 1,86 kg |
| Inner barrel length | 330 mm |
| Hop-Up type | adjustable hop-up |
| Recommended BBs | 0,23 - 0,25 g |
| Magazine capacity | 300 BB |
| Magazine type | hi-cap |
| Recommended battery | Type CQB (9,6V/1600 mAh) |
| Plug type | Tamiya Mini |
| Firing modes | safe/semi/auto |
| Trigger switch | mechanical |
| Gearbox type | reinforced version 2 (8 mm) |
| Bearings type | 8 mm, bushing, metal |
| Motor type | Long torque |
| Motor variant | Long |
| AEG type | NBB |
| Blow Back | No |
| Caliber | 6 mm |
| Weapon range | 60 m |
| Muzzle velocity (manufacturer) | 110 m/s [361 fps] |
| Muzzle velocity (measured) | 120 m/s [394 fps] |














































