M4 SD, D-Boys, BY-038, BI-3881M
Automatic electric airsoft gun (AEG). Replica of model M4 SD [BY-038/BI-3881M]. More
M4 SD, D-Boys, BY-038, BI-3881M
Automatic electric airsoft gun (AEG). Replica of model M4 SD [BY-038/BI-3881M] in a full metal design with integrated silencer and RIS handguard (KAC), which allows the use of tactical accessories. Gun is supplied from the latest edition of which has recently processed metal body with functional dust cover. Shortened type M4 with metal handguard, tactical retractable Crane stock (6 setting positions) and a removable rear sights which is possible to attach different scopes and red dots to the sights.
Metal reinforced gearbox contains high quality steel gears, precision ball bearings 7 mm, a spring M120, spring guide with the bearing, reinforced cylinder head and the vacuum piston head. The package includes a charger (small connector), tactical sling, cleaning rod, wind up hi-cap magazine 300rds, tactical grip and 2 pcs of covers on RIS rails. The recommended battery type for this weapon model can be found in the Accessories tab in this product's detail.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product M4 SD, D-Boys, BY-038, BI-3881M can be found in the bookmarks.
Automatic electric airsoft gun (AEG). Replica of model M4 SD [BY-038/BI-3881M] in a full metal design with integrated silencer and RIS handguard (KAC), which allows the use of tactical accessories. Gun is supplied from the latest edition of which has recently processed metal body with functional dust cover. Shortened type M4 with metal handguard, tactical retractable Crane stock (6 setting positions) and a removable rear sights which is possible to attach different scopes and red dots to the sights.
Metal reinforced gearbox contains high quality steel gears, precision ball bearings 7 mm, a spring M120, spring guide with the bearing, reinforced cylinder head and the vacuum piston head. The package includes a charger (small connector), tactical sling, cleaning rod, wind up hi-cap magazine 300rds, tactical grip and 2 pcs of covers on RIS rails. The recommended battery type for this weapon model can be found in the Accessories tab in this product's detail.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product M4 SD, D-Boys, BY-038, BI-3881M can be found in the bookmarks.
Parameters
| Notice | The package includes charger, but not battery. |
|---|---|
| Weapon length | 705/785 mm |
| Weapon weight | 2,8 kg |
| Inner barrel length | 311 mm |
| Hop-Up type | adjustable hop-up |
| Recommended BBs | 0.25 - 0.28 g |
| Magazine capacity | 300 BB |
| Magazine type | hi-cap |
| Recommended battery | Type CQB (9.6V, 1600mAh) |
| Plug type | Tamiya Mini |
| Firing modes | safe/semi-auto/full-auto |
| Trigger switch | mechanical |
| Gearbox type | reinforced version 2 (7 mm) |
| Bearings type | 7 mm, ball bearings, metal |
| Motor type | Long torque |
| Motor variant | Long |
| AEG type | NBB |
| Blow Back | No |
| Caliber | 6 mm |
| Weapon range | 65 m |
| Muzzle velocity (manufacturer) | 120 m/s [394 fps] |
| Muzzle velocity (measured) | 130 m/s [427 fps] |







































