M4 RIS, GBB, AGM
Gas powered airsoft gun. Replica of model M4 RIS [062] system Blow Back from AGM. More
M4 RIS, GBB, AGM
Automatic gas airsoft gun. Full metal replica of model M4A1 system Blow Back and RIS handguard. All controls are fully functional, as in the original. The weapon has a tactical retractable stock (6 setting positions), a metal barrel fitted with a steel compensator and a metal trigger mechanism. Carrying handle is detachable so in its place, it is possible to attach different scopes and red dots. Including a speed loader, cleaning rod and magazine 50 BBs. Gas (recommended type Ultrair Power Gas) is loaded into the magazine.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product M4 RIS, GBB, AGM can be found in the bookmarks.
Automatic gas airsoft gun. Full metal replica of model M4A1 system Blow Back and RIS handguard. All controls are fully functional, as in the original. The weapon has a tactical retractable stock (6 setting positions), a metal barrel fitted with a steel compensator and a metal trigger mechanism. Carrying handle is detachable so in its place, it is possible to attach different scopes and red dots. Including a speed loader, cleaning rod and magazine 50 BBs. Gas (recommended type Ultrair Power Gas) is loaded into the magazine.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product M4 RIS, GBB, AGM can be found in the bookmarks.
Parameters
| Weapon length | 850/770 mm |
|---|---|
| Weapon weight | 3,6 kg |
| Inner barrel length | 355 mm |
| Hop-Up type | adjustable hop-up |
| Recommended BBs | 0.20 - 0.23 - 0.25 g |
| Magazine capacity | 50 BB |
| Firing modes | safe/semi-auto/full-auto |
| Gas gun type | GBB |
| Blow Back | Yes, gas |
| Gas Propellant | GreenGas |
| Caliber | 6 mm |
| Weapon range | 50 m |
| Muzzle velocity (measured) | 120 m/s [394 fps] |




































