M249 MKII, A&K
Automatic electric airsoft gun (AEG). Replica of model M249 MKII [A&K]. More
M249 MKII, A&K
Automatic electric airsoft gun (AEG). Replica of model M249 MKII [A&K]. A more modern variant of the FN Minimi with adjustable handle and transport the basic type of plastic handguard. Noteworthy is also definitely a solid Synthetic stock (for use as a battery) with a wire tilting backrest and adjustable rear sights on the upper of cover. The entire weapon is characterised realistic processing all details extremely high proportion of metal and consequently a high weight. As a real machine gun is fitted with an adjustable bipod and comes complete with electric box-like magazine (2 feeding modes). The Airsoft model, as well as his firearm template can be charged using standard magazines designed for the weapons M16/M4 or from the aforementioned box-magazine with a much larger capacity.
Metal massive gearbox is often referred to as a "brick" contains high quality steel gears, precision bearings 8 mm (ball) at M125 spring, metal spring guide, reinforced cylinder head and the vacuum piston head. In the base will delight even the metal hop-up chamber from one piece and the barrel without additional finishes with an insidediameter of 6.08 mm. Includes a plastic cleaning rod and xhi-cap electric magazine 2400 rounds of BBs.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product M249 MKII, A&K can be found in the bookmarks.
Automatic electric airsoft gun (AEG). Replica of model M249 MKII [A&K]. A more modern variant of the FN Minimi with adjustable handle and transport the basic type of plastic handguard. Noteworthy is also definitely a solid Synthetic stock (for use as a battery) with a wire tilting backrest and adjustable rear sights on the upper of cover. The entire weapon is characterised realistic processing all details extremely high proportion of metal and consequently a high weight. As a real machine gun is fitted with an adjustable bipod and comes complete with electric box-like magazine (2 feeding modes). The Airsoft model, as well as his firearm template can be charged using standard magazines designed for the weapons M16/M4 or from the aforementioned box-magazine with a much larger capacity.
Metal massive gearbox is often referred to as a "brick" contains high quality steel gears, precision bearings 8 mm (ball) at M125 spring, metal spring guide, reinforced cylinder head and the vacuum piston head. In the base will delight even the metal hop-up chamber from one piece and the barrel without additional finishes with an insidediameter of 6.08 mm. Includes a plastic cleaning rod and xhi-cap electric magazine 2400 rounds of BBs.
Recommended airsoft accessories, parameters, review and other useful information about the product M249 MKII, A&K can be found in the bookmarks.
Parameters
| Notice | Battery and charger are not included. |
|---|---|
| Weapon length | 1050 mm |
| Weapon weight | 6 kg |
| Inner barrel length | 509 mm |
| Hop-Up type | adjustable hop-up |
| Recommended BBs | 0.25 - 0.28 g |
| Magazine capacity | 2400 BB |
| Magazine type | xhi-cap |
| Recommended battery | Type Large (9.6V) |
| Plug type | Tamiya Mini |
| Firing modes | safe/full-auto |
| Trigger switch | mechanical |
| Gearbox type | version M249 (8 mm) |
| Bearings type | 8 mm, ball bearings, metal |
| Motor type | Short torque |
| Motor variant | Short |
| AEG type | NBB |
| Blow Back | No |
| Caliber | 6 mm |
| Weapon range | 65 m |
| Muzzle velocity (measured) | 130 m/s [427 fps] |



















